10 zaskakujących atrakcji w Gorzowie Wielkopolskim

Gorzów Wielkopolski nazywany jest zielonym miastem, które znajduje się na terenie województwa lubuskiego i jednocześnie jest jego stolicą.

To również miejsce niezwykle historyczne, jak i również pełne wielu wspaniałych atrakcji, które bezapelacyjnie trzeba zobaczyć.

Dlatego warto zapoznać się z tymi najlepszymi z nich, by pokazać, jak wartościowe jest to miejsce i że zdecydowanie warto poświęcić swój czas na wizytę właśnie w tym mieście.

1. Studnia Czarownic

To pierwsze miejsce, które bezsprzecznie warto zobaczyć, będąc w Gorzowie Wielkopolskim. Powstała ona na początku dwudziestego wieku dla upamiętnienia wszystkich kobiet, które zostały spalone na stosie w okresie inkwizycji.

2. Gorzowska bimba

To jedno z ciekawszych miejsc, jakie można znaleźć w tym uroczym mieście. To replika tramwaju z 1899 roku, który w dawnych latach przemierzał ulice tego miasta. Obecnie znajduje się tam kawiarenka i Informacja Turystyczna.

3. Fontanna Pauckscha

Znajduje się ona na Starym Rynku i powstała w 1896 roku. Ufundował ją gorzowski przedsiębiorca Hermann Paucksch. Owa fontanna przedstawia postać kobiety niosącej konwie z wodą, co ma symbolizować pracowitość gorzowian.

4. Mury Miejskie

Powstały one w latach 1321-25. Wzniesione zostały zarówno z marmuru, jak i również z kamienia. Do dzisiaj zachowały się niestety jedynie fragmenty owych murów z czterema czatowniami.

5. Aleja Sławnych Gorzowian

Znajduje się ona w Starym Rynku i jest miejscem zdecydowanie wartym zobaczenia. Przedstawia ona ciąg płyt mosiężnych, które są poświęcone wybitnym i zasłużonym dla Gorzowa twórcom kultury.

6. Świnster

To jedna z najbardziej kontrowersyjnych ciekawostek w mieście. Autorem jej był Zbigniew Frączkiewicz a fundatorem Józef Finster. Wielu mieszkańcom nie spodobała się rzeźba przedstawiająca nagiego mężczyznę, stąd wzięło się określenie Świnster.

7. Łódka Przewoźnika

Jest to pomnik na uczczenie Pawła Zacharka, który przed ponad 20 lat przewoził pasażerów z jednego brzegu Warty na drugi. Mieszkał na barce, dlatego był dostępny dla pasażerów przez cały czas. Dla wielu stał się on legendą, stąd powstał pomysł owego pomnika.

8. Katedra

Gotycka katedra Wniebowzięcia NMP pochodzi aż z 13 wieku, dlatego jest też najstarszą świątynią na terenie całego miasta. To niezwykle urokliwa budowla, którą zdecydowanie warto zwiedzić.

9. Dom Papuszy

Dom Papuszy to tak naprawdę dom Bronisławy Wajs, czyli cygańskiej poetki, która mieszkała w Gorzowie w latach 1958-81. W 1958 roku przyznano jej Lubuską Nagrodę Literacką.

10. Pomnik kloszarda

To jeden z najbardziej niezwykłych pomników na terenie całej Polski. Przedstawia on bezdomnego kloszarda, jakim był Kazimierz Wnuk, czyli miejscowy ekscentryk i kawalarz, który znany był w całym mieście.

4.7/5 - (liczba ocen: 14)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.