10 zaskakujących atrakcji w Fromborku
Frombork to miasto w województwie warmińsko-mazurskim, na Warmii, na Równinie Warmińskiej.
Leży nad Zalewem Wiślanym, co sprawia, że jest odwiedzany przez miłośników wędkarstwa i wypoczynku na plaży.
Jednak warto wiedzieć o Fromborku trochę więcej.
1. Port morski
We Fromborku znajduje się port morski – baza dla floty rybackiej, posiada niewielkie nadbrzeże dla jachtów – oraz morskie przejście graniczne ustanowione w 1991 roku, dopuszczające ruch osobowy i towarowy.
2. Prawa morskie
Prawa morskie Frombork uzyskał w 1310 roku, utracił je jednak po II wojny światowej w 1945 roku. Zostały mu one nadane ponownie w 1959 roku i od tej pory jest w ich posiadaniu.
3. Zabytki
Frombork posiada wiele zabytków, wśród których warte wyróżnienia są: Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja, Muzeum Pomnika Historii Frombork Zespół Katedralny, Kapliczka przydrożna św. Jerzego przy ul. Braniewskiej, kanał wodny (Kanał Kopernika) z początku XIV wieku, Stare schronisko młodzieżowe przy Elbląskiej 11.
4. Festiwal Muzyki Organowej
Każdego roku we Fromborku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej.
5. Umocnienia z okresu II wojny światowej
W mieście wciąż zobaczyć można umocnienia z okresu II wojny światowej.
6. Planetarium
Jedną z atrakcji Fromborka jest Planetarium – zlokalizowane w ośmiobocznej wieży na wzgórzu katedralnym posiada kopułę o średnicy 8 metrów, która miesi 81 osób. W Planetarium prezentowane są popularnonaukowe seanse astronomiczne.
7. Obszar ochrony uzdrowiskowej
Od 2015 roku Frombork posiada status obszaru ochrony uzdrowiskowej. W odwiercie Frombork IGH-1 wydobywane są bowiem wody chlorkowo-sodowe, które mogą być skutecznie stosowane do zabiegów profilaktycznych, rehabilitacyjnych oraz leczniczych.
8. Pomniki przyrody
Na terenie Fromborku znajduje się dziesięć pomników przyrody, w tym jesion wyniosły przy ulicy Katedralnej 9 czy buk zwyczajny w parku przy cmentarzu przy ulicy Sanatoryjnej.
9. I rozbiór Rzeczypospolitej
Pierwsza wzmianka o Fromborku jako formującym się miasteczku pochodzi z 1278 roku. Po I rozbiorze Rzeczypospolitej w 1772 roku Frombork znalazł się w granicach Prus.
10. „Pan Samochodzik i zagadki Fromborka”
Frombork oraz jego okolice stały się miejscem akcji dla powieści „Pan Samochodzik i zagadki Fromborka” autorstwa Zbigniewa Nienackiego. We Fromborku dzieje się również akcja polskiego filmu „Królowa pszczół” w reżyserii Janusza Nasfetera.