Polska

10 zaskakujących atrakcji w Fromborku

Widok w kierunku Zalewu Wiślanego, w oddali Mierzeja Wiślana | Fot. Dawid Galus / Wikipedia

Frombork to miasto w województwie warmińsko-mazurskim, na Warmii, na Równinie Warmińskiej.

Leży nad Zalewem Wiślanym, co sprawia, że jest odwiedzany przez miłośników wędkarstwa i wypoczynku na plaży.

Jednak warto wiedzieć o Fromborku trochę więcej.

1. Port morski

We Fromborku znajduje się port morski – baza dla floty rybackiej, posiada niewielkie nadbrzeże dla jachtów – oraz morskie przejście graniczne ustanowione w 1991 roku, dopuszczające ruch osobowy i towarowy.

2. Prawa morskie

Prawa morskie Frombork uzyskał w 1310 roku, utracił je jednak po II wojny światowej w 1945 roku. Zostały mu one nadane ponownie w 1959 roku i od tej pory jest w ich posiadaniu.

3. Zabytki

Frombork posiada wiele zabytków, wśród których warte wyróżnienia są: Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja, Muzeum Pomnika Historii Frombork Zespół Katedralny, Kapliczka przydrożna św. Jerzego przy ul. Braniewskiej, kanał wodny (Kanał Kopernika) z początku XIV wieku, Stare schronisko młodzieżowe przy Elbląskiej 11.

4. Festiwal Muzyki Organowej

Każdego roku we Fromborku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej.

5. Umocnienia z okresu II wojny światowej

W mieście wciąż zobaczyć można umocnienia z okresu II wojny światowej.

6. Planetarium

Jedną z atrakcji Fromborka jest Planetarium – zlokalizowane w ośmiobocznej wieży na wzgórzu katedralnym posiada kopułę o średnicy 8 metrów, która miesi 81 osób. W Planetarium prezentowane są popularnonaukowe seanse astronomiczne.

7. Obszar ochrony uzdrowiskowej

Od 2015 roku Frombork posiada status obszaru ochrony uzdrowiskowej. W odwiercie Frombork IGH-1 wydobywane są bowiem wody chlorkowo-sodowe, które mogą być skutecznie stosowane do zabiegów profilaktycznych, rehabilitacyjnych oraz leczniczych.

8. Pomniki przyrody

Na terenie Fromborku znajduje się dziesięć pomników przyrody, w tym jesion wyniosły przy ulicy Katedralnej 9 czy buk zwyczajny w parku przy cmentarzu przy ulicy Sanatoryjnej.

9. I rozbiór Rzeczypospolitej

Pierwsza wzmianka o Fromborku jako formującym się miasteczku pochodzi z 1278 roku. Po I rozbiorze Rzeczypospolitej w 1772 roku Frombork znalazł się w granicach Prus.

10. „Pan Samochodzik i zagadki Fromborka”

Frombork oraz jego okolice stały się miejscem akcji dla powieści „Pan Samochodzik i zagadki Fromborka” autorstwa Zbigniewa Nienackiego. We Fromborku dzieje się również akcja polskiego filmu „Królowa pszczół” w reżyserii Janusza Nasfetera.