Ciekawostki

10 zaskakujących atrakcji w Dreźnie

Drezno to niemieckie miasto z niezwykłą historią, kojarzone dziś przede wszystkim z bombardowaniem, do którego doszło pod koniec drugiej wojny światowej.

Miasto zostało jednak odbudowane i można w nim jeszcze odnaleźć ślady odległych czasów.

Oto kilka ciekawostek na temat Drezna.

1. Drezno

Znaleziska archeologiczne dowodzą, że ludzie osiedlali się na terenach dzisiejszego Drezna już w epoce kamienia. Jednak pierwsze wzmianki o mieście noszącym tę nazwę pochodzą dopiero z początków XIII wieku.

2. 1500 ton bomb

W lutym 1945 alianckie samoloty spuściły na Drezno 1500 ton bomb wybuchowych i 1200 ton bomb zapalających, niszcząc ogromną część miasta. Miało to wpłynąć na morale Niemców i nie miało żadnego znaczenia strategicznego z punktu widzenia wojny. W Dreźnie znajdowali się wówczas głównie jeńcy wojenni i uchodźcy.

3. Perła baroku

Mimo bombardowania, miasto udało się odbudować z dbałością o szczegóły i zachowaniem dawnego charakteru. Dziś często nazywa się je perłą baroku, ponieważ to właśnie ta epoka najbardziej wyróżnia się w zabudowie.

4. Mleczarnia drezdeńska

Mleczarnia drezdeńska została założona w 1880 roku i na pierwszy rzut oka przypomina raczej pałac. Na jej terenie znajduje się nawet fontanna.

5. Adam Mickiewicz

W Dreźnie polski wieszcz, Adam Mickiewicz, stworzył rękopis III części „Dziadów”. Również w tym mieście poznał swoją późniejszą narzeczoną, Marię Wodzińską.

6. Katedra św. Trójcy

Katedra św. Trójcy, zwana również katedrą dworską, została wybudowana w XVIII wieku w stylu barokowym. Jej ołtarz został stworzony z białego marmuru, a organy pochodzą z XVIII wieku.

7. Opera

Jedną z atrakcji miasta jest wspaniała opera z XIX wieku. Dwukrotnie uległa wielkim zniszczeniom. Raz podczas pożaru, a drugi raz podczas bombardowania Drezna.

8. Józef Ignacy Kraszewski

W drugiej połowie XIX wieku w Dreźnie żył i tworzył Józef Ignacy Kraszewski, dlatego istnieje tam dziś Muzeum Kraszewskiego. Jest to jedyne polskie muzeum w całych Niemczech.

9. Masha Gessen

W latach osiemdziesiątych XX wieku tajnym agentem był Masha Gessen, rzekomy tłumacz niemiecko-rosyjski. Człowiekiem tym okazał się późniejszy premier i prezydent Rosji, Władimir Putin.

10. Schwebebahn

Schwebebahn Dresden funkcjonuje od 1901 roku i jest najstarszą kolejką podwieszaną na świecie. Wyposażona jest w dwa wagony mieszczące po 40 osób, a sama trasa wynosi niemal 300 metrów.