Polska

10 zaskakujących ciekawostek o Suwałkach

fot. Fotoeksplorer / Wikipedia

Suwałki położone są na wschodzie Polski w województwie podlaskim, co sprawia, że są jednym z najbardziej wielokulturowych miejsc. Znajdują się blisko granic Litwy i Białorusi, historycznie polskich terenów, zamieszkiwanych przez ludzi wyznania prawosławnego oraz Tatarów, którzy praktykują islam. Niedaleko miasta zlokalizowane są dwa zabytkowe meczety w Kruszynianach i Bohonikach. To tylko potwierdza różnorodność tej ziemi. Takich ciekawostek związanych z Suwałkami jest dużo więcej, oto kilka z nich.

1. PIERWOTNI MIESZKAŃCY

Przed założeniem Suwałk, na tych terenach mieszkało plemię bałtyckie Jaćwingów, które całkiem wymarło w XVI wieku.

2. POWSTANIE MIEJSCOWOŚCI

Suwałki powstały dość późno, bo dopiero w 1690 roku, natomiast bardzo szybko otrzymały prawa miejskie. Nastąpiło to 30 lat później w 1720 roku.

3. NAZWA

Nie jest znana dokładna etymologia, ale według legendy wzięła się ona od słowa „suwałka” pochodzącego z jednego z dialektów języka litewskiego oznaczającego „zbieraninę”.

4. STOLICA WOJEWÓDZTWA AUGUSTOWSKIEGO

W czasach istnienia Królestwa Polskiego (1815-1832), Suwałki były stolicą jednego z województw.

5. MIASTO GARNIZONOWE

W drugiej połowie XIX wieku Suwałki zamieniły się w wielki garnizon, w którym stacjonowały rosyjskie oddziały wojskowe liczące około 10 000 żołnierzy.

6. WALKA O SUWAŁKI

W okresie odzyskania niepodległości w 1918 roku, o Suwałki rywalizowały Polska i Litwa. Niemcy wspierali przyłączenie miasta do Litwy, możliwe że tak by się stało, gdyby nie powstanie sejneńskie, które przypieczętowało przynależność Suwałk do Polski.

7. HERB

W herbie Suwałk znajduje się św. Romuald oraz św. Roch. Ten pierwszy jest twórcą zakonu kamedułów, którzy pierwotnie założyli osadę Suwałki. Z kolei drugi symbolizuje opiekuńczość.

8. WSPÓLNOTY WYZNANIOWE

W mieście funkcjonuje sporo wyznań. Dominuje wśród nich katolicyzm, poza nim swoje świątynie posiadają wyznawcy prawosławia, w tym jedna staroobrzędowców, protestantyzmu – w tym ewangelicy, zielonoświątkowcy, adwentyści dnia siódmego. Dwa zbory mają również świadkowie Jehowy. Swój ośrodek mają też buddyści.

9. ZNANE OSOBY

W Suwałkach urodzili się m. in. pisarka Maria Konopnicka czy reżyser Andrzej Wajda.

10. SZWAJCARIA W SUWAŁKACH

W skład miasta wchodzi osiedle o nazwie Szwajcaria, kiedyś była to osobna wieś.