Ciekawostki

10 Ciekawych Informacji i Ciekawostek o Cisnej

Cisna to wieś w województwie podkarpackim.

Położona jest w Bieszczadach w dolinie Solinki, co sprawia, iż wielu miłośników górskich wędrówek obiera ją sobie jako punkt po drodze.

Wieś ta nazywana jest „Letnią Stolicą Bieszczad”, bo w tym okresie zjawia się tu najwięcej turystów, którzy poza walorami turystycznymi mogą poznać kilka ciekawych informacji związanych z tym miejscem.

1. Majdan i Zazwór

Na integralne części wsi Cisna składają się Majdan i Zazwór.

2. Uzdrowisko

Wieś uzyskała status uzdrowiska w 1974 roku.

3. Najstarszy grób

Na cmentarzu w Cisnej znajduje się najstarszy w powiecie leskim grób – pochodzi z 1842 roku. Stanowi mogiłę dla trzech osób zmarłych na cholerę: dziadka i dwóch jego wnuczek. Na tym samym cmentarzu mieści się także grobowiec rodziny Meinardich, którzy byli potomkami włoskiego budowniczego kolei.

4. Ośrodki wypoczynkowe

We wsi znajduje się 31 zarejestrowanych ośrodków wypoczynkowych, wśród których największym jest „Perełka” – ośrodek Polskich Kolei Państwowych.

5. Betlejemka

Na wzgórzu Betlejemka znajduje się pomnik żołnierzy i milicjantów poległych w walkach z oddziałami UPA.

6. Kolejka wąskotorowa

Na trasie Majdan-Przysłup działa kolejka wąskotorowa, nieopodal przystanku zaś znajduje się bar „Szeherezada” – jeden z najchętniej odwiedzanych lokali gastronomicznych w Cisnej.

7. Szlaki turystyczne

Przez wieś przebiegają szlaki turystyczne: żółty Cisna – Liszna – Roztoki Górne – Przełęcz nad Roztokami Górnymi (granica ze Słowacją) i czerwony (Główny Szlak Beskidzki) Smerek – Okrąglik – Jasło – Cisna – Bacówka PTTK „Pod Honem” – Hon – Wołosań.

8. Kamień Aleksandra Fredry

W Cisnej znajduje się pomnik – a właściwie kamień – Aleksandra Fredry. W ten sposób upamiętnione zostały związki pisarza i jego rodziny z Cisną. Wieś była wzmiankowana w dziele autora pod tytułem „Trzy po trzy. Pamiętnik”.

9. „Deszcz w Cisnej”

Cisna została ujęta w utworze Krystyny Prońko „Deszcz w Cisnej”, we wspomnianym powyżej dziele Fredry, w „Strzałach pod Cisną” Stanisława Myślińskiego, w „Bieszczadach w ogniu” Artura Bata.

Obecnie w Cisnej swoje dzieła sprzedaje Ryszard Szociński, który jest pisarzem i poetą związanym z Bieszczadami.

10. Klub sportowym Galicja

Do 2010 roku Cisna mogła poszczycić się czwartoligowym klubem sportowym Galicja, który w 2002 roku zdobył okręgowy Puchar Polski. Obecnie klub szkoli jedynie drużyny juniorskie.