Ciekawostki

10 Ciekawostek o Biegunie Południowym

fot. Kuno Lechner -Wikipedia

Biegun południowy określany jest na kilka sposobów. Czym różni się biegun demograficzny od geomagnetycznego? Dlaczego w ogóle powstały te określenia?

1. Biegun południowy

Biegun południowy geograficzny, geomagnetyczny i biegun zimna są położone na tej samej części kuli ziemskiej, jednak w różnych miejscach.

2. Oś obrotu Ziemi

Biegu południowy geograficzny to miejsce, w którym oś obrotu Ziemi przecina powierzchnię Ziemi.

3. Roald Amundsen

Pierwszą osobą, która dotarła do bieguna południowego, był Roald Amundsen. Miało to miejsce 14 grudnia 1911 roku.

4. Biegun geomagnetyczny

Biegun geomagnetyczny to punkt przecięcia osi dipola ziemskiego pola magnetycznego. Igła kompasu w tym miejscu nie wskazuje położenia biegunów geomagnetycznych. Według badań jego współrzędne wynosiły 80,08 stopni S, 107,79 stopni E.

Położenie bieguna geomagnetycznego jest jednak zmienne. W historii Ziemi zdarzały się przypadki odwrócenia biegunów.

5. Południowy biegun zimna

Południowy biegun zimna to miejsce na terenach podbiegunowych, na którym zanotowano najniższą temperaturę. Znajduje się on koło rosyjskiej stacji antarktycznej Wostok. Odnotowano temperaturę -89, 6 stopni Celsjusza.

6. Średnia roczna temperatura

Średnia roczna temperatura na Biegunie Południowym to -50 stopni Celsjusza.

7. Południowy biegun niedostępności

Południowy biegun niedostępności, tym określeniem określa się punkt Antarktydy najbardziej odległy od Oceanu Południowego. Punt ten jest środkiem największego koła zakreślonego na Oceanie Arktycznym, w którego pobliżu nie znajduje się żaden ląd.

Po raz pierwszy do tego punktu dotarł australijski lotnik Hubert Wilkins w 1928 roku. Jest to jednak wyłącznie określenie formalne, ponieważ ten obszar nie wyróżnia się niczym szczególnym.

8. Antarktyka

W Antarktyce znajduje się również południowy biegun magnetyczny. Jest to punkt bieguna geograficznego, w którym linie pola magnetycznego biegną prostopadle do powierzchni Ziemi.

9. Biegun wiatru

Na Antarktydzie znajduje się również biegun wiatru. To najbardziej wietrzne miejsce na całej kuli ziemskiej. Prędkość wiatru mieści się w przedziale 10-20 metrów na sekundę, sięga nawet 90 m na sekundę.

10. Jaś Mela

Jaś Mela w tym samym roku zdobył Biegun Południowy i Północny. Co ciekawe, miał on wtedy 16 lat i był niepełnosprawny. Jest jedną z nielicznych osób, którym udało się zdobyć dwa bieguny w ciągu jednego roku.