Europa

10 Powodów, Dla Których Warto Polecieć na Zakynthos

Widok z lotu ptaka na plażę Navagio

Grecka Zakynthos uważana jest za jedną z najpiękniejszych i najbardziej popularnych wysp wakacyjnych w tym kraju. Miejsce słynie z pięknych plaż, turkusowych wód, malowniczych krajobrazów i ciepłego klimatu. Wyspa oferuje wiele atrakcji, od zwiedzania pięknych zabytków historycznych po możliwość aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Poznasz najpiękniejsze miejsca na Zahynthos i dowiedz się, dlaczego warto wybrać się tam na wakacje.

Zatoka Wraku

Plaża Navagio, bo tak najczęściej mówi się o tym miejscu, to jedna z najbardziej znanych plaż w Grecji, z charakterystycznym wrakiem statku, który spoczywa na białym piasku. To jedno z najczęściej obfotografowywanych miejsc w całej Grecji, którego wizerunek jest ozdobą wielu folderów turystycznych.

Żółwie Karetta-Karetta

Zakynthos jest jednym z nielicznych miejsc na świecie, gdzie można zobaczyć Karetty Morskie w ich naturalnym środowisku.  Wyspa jest znanym i ważnym miejscem lęgowym tych pięknych stworzeń – żółwie odwiedzają ją każdego lata, aby złożyć swoje jaja. Wiele plaż na wyspie zostało wyznaczonych jako miejsca lęgowe i jest pod ścisłą ochroną. Podczas wakacji na Zakynthos na pewno warto poświęcić czas na obserwowanie tego cudu natury.

Zakynthos – czy warto? Wspaniałe krajobrazy

Zakynthos oferuje wiele malowniczych krajobrazów, takich jak wąwozy, klify, jaskinie morskie i zielone wzgórza. Szczególnie ciekawy jest północny kraniec wyspy, gdzie dominują wysokie klify, z których rozpościerają się niesamowite widoki. Warte odwiedzania są też Wzgórza Vasilikos, obszar na południu wyspy, słynący z pięknych widoków, malowniczych krajobrazów.

Zakynthos – wakacje na pięknych plażach

Wczasy na Zakynthos to przede wszystkim udane plażowanie. Prócz wspominanej już wcześniej słynnej Navagio, na uwagę na pewno zasługują plaże Gerakas i Laganas. Pierwsza z nich to jedna z najpiękniejszych plaż na wyspie, słynąca z drobniutkiego piasku, turkusowej wody oraz pięknych klifów. Z kolei Laganas to największa tutejsza plaża, słynąca z długiego piaszczystego brzegu. Na uwagę zasługują też plaże Dafni, Porto Limnionas i Makris Gialos.

Wybierz się na wakacje na Zakynthos z Rainbow: https://r.pl/grecja/zakynthos

Zakynthos – ciekawe miejsca i miasteczka

Zakynthos ma wiele malowniczych miejscowości. Spośród miasteczek na pewno wyróżniają się Zante, Keri i Laganas. Każde z nich ma swój unikalny urok i oferuje wiele atrakcji, takich jak zabytki, sklepy z pamiątkami i tradycyjne tawerny. Równie ciekawe są też małe, urokliwe wsie, wystarczy choćby wymienić Kampi – piękną wioskę, położoną na klifach, z majestatycznym widokiem na morze.

Ciepły klimat podczas wczasów na Zakynthos

Zakynthos cieszy się słonecznym i ciepłym klimatem przez większość roku. Panują tu łagodne zimy i gorące, suche lata.

  • W lipcu i sierpniu, kiedy jest najgoręcej, temperatury mogą przekraczać 35°C.
  • Wody Morza Jońskiego, które otaczają Zakynthos, osiągają temperatury w granicach 20-25°C.

Sezon turystyczny trwa od maja do października, gdy temperatury w ciągu dnia wynoszą około 25-30°C.

Zakynthos – czy warto? Doskonała kuchnia

Zakynthos ma wiele wspaniałych restauracji i kafejek, oferujących tradycyjne dania oraz lokalne specjały. To idealne miejsce dla miłośników dobrej kuchni. Warto dodać, że tutejsze dania to połączenie greckiej i włoskiej kuchni, co oznacza, że oferta kulinarna jest bardzo różnorodna i bogata w smaki.

Pamiątki z wakacji na Zakynthos

Zakynthos oferuje wiele możliwości na zakupy, w tym tradycyjne greckie produkty, takie jak oliwki, ser feta, miód i inne lokalne specjały. To idealne miejsce na zakupy pamiątek oraz prezentów dla rodziny i przyjaciół.

Aktywny wypoczynek

To idealne miejsce dla miłośników aktywnej turystyki. Z powodzeniem można tu uprawiać żeglarstwo (w okolicy są liczne przystanie i mariny, gdzie można wypożyczyć łódź lub jacht), kajakarstwo, windsurfing i kitesurfing. Wokół wyspy znajduje się też wiele miejsc nurkowych. Tutejsze góry sprzyjają pieszym wędrówkom oraz wycieczkom rowerowym. Można też uprawiać wspinaczkę (szczególnie nadaje się do tego Wąwóz Keri i okoliczne klify).

Lokalne wina

Zakynthos jest znanym regionem winiarskim, a lokalne winiarnie bardzo często oferują degustacje swoich produktów. Wyspa słynie z kilku miejscowych win. Przede wszystkim warto spróbować:

  • Avgoustiati – czerwone wino produkowane z odmiany winogron o tej samej nazwie, która jest uprawiana tylko na Zakynthos.
  • Verdea – białe wino produkowane z odmiany winogron o tej samej nazwie, która również jest uprawiana tylko na tej wyspie.

Inne wina, które warto spróbować podczas wczasów na Zakynthos to białe Robola i czerwone Fteri.

Artykuł sponsorowany