Podróże

10 powodów dla których warto pojechać do Gruzji

góry

Dlaczego warto odwiedzić Gruzję? Jasna i prosta odpowiedź na to pytanie brzmi: TAK! Naszym zdaniem wizyta w byłej radzieckiej republice Gruzji powinna być na liście krajów do odwiedzenia u każdego.

Jest to jeden z tych krajów, gdzie w krótkim czasie można pływać w Morzu Czarnym, jeździć na nartach w górach Kaukazu i cieszyć się życiem miejskim.

Przedstawiamy 10 powodów dla których warto odwiedzić Gruzję.

1. Ludzie i ich gościnność

Supra

Wspomnij Gruzję komuś, kto ją odwiedził, a on prawdopodobnie położy rękę na swoim sercu i powie: „przyjazny kraj, spontaniczni ludzie pełni namiętności.

Obcy ludzie wzięli nas pod swoje skrzydła, aby dumnie pokazać nam swoje miasto, swój kraj, swoje życie i zwyczaje. Byliśmy zaskoczeni, że pozory nie mogą być bardziej mylące.

Gruzja uczyniła mnie bardzo szczęśliwym. Nawet Tbilisi nie cierpi na nadmierny kapitalizm, ponieważ ludzie są przyjaźni i gościnni.

Gruzini nie wypowiadają lekko słowa „gość”. Ponieważ postrzegają gości jako dar od Boga, termin ten ma prawdziwe znaczenie.

2. Kuchnia gruzińska

jedzenie

Gruzja ma bardzo zróżnicowaną kulturę jedzenia. Choć kuchnia gruzińska jest stosunkowo mało znana na Zachodzie, to jednak zasłużenie była postrzegana jako najlepsze jedzenie w całym Związku Radzieckim.

Pod wpływem Turcji, Persji i Grecji kuchnia gruzińska jest wyjątkowa.

Najlepszą rzeczą w lokalnej kuchni jest to, że nawet jeśli jest wiele dań mięsnych, wegetarianie też będą tam naprawdę szczęśliwi. Mówi się, że Gruzja oferuje szeroki wybór dań zarówno dla wegetarian, jak i nie wegetarian. Pysznie smakuje nawet prosta sałatka z ogórków i pomidorów.

Narodowym daniem Gruzji jest Chinkali, czyli duże kołduny wypełnione bulionem.

Innym ulubionym daniem jest Chaczapuri zapiekany placek z serem w kształcie pizzy.

Bakłażan, szpinak i liście kapusty połączone sosem z orzecha włoskiego są słynnymi przystawkami i ulubionym posiłkiem zarówno dla mieszkańców, jak i obcokrajowców.

3. Natura i krajobrazy

jaskinia

Górski, zielony kraj i bujna roślinność to najlepszy sposób na opisanie Gruzji. Położona w regionie Kaukazu, pomiędzy Morzem Czarnym i Kaspijskim, Gruzja jest dość dobrze zaopatrzonym krajem, jeśli chodzi o żyzną glebę i niezwykłą przyrodę.

To stosunkowo mały kraj, ale oferujący tak wiele. Plaże Morza Czarnego są przeważnie pełne kamieni, ale i tak na tyle przyzwoite, że można było się tutaj zrelaksować, wysokie góry Kaukazu i niższe, pełne roślinności góry, jaskinie i wiele więcej.

Kraj jest rajem dla miłośników turystyki pieszej i kempingów lub dla tych, którzy po prostu cieszą się wspaniałymi widokami na pasmo górskie Kaukazu.

4. Pyszne wino

Gruzja jest domem dla 525 gatunków winogron, a wino jest głęboko osadzone w ich kulturze, a nawet religii. Tradycyjnym sposobem produkcji wina jest użycie dużych glinianych garnków, które są zakopane w ziemi, które sprawiają, że wino smakuje ziemiście i pysznie.

Głównym regionem, w którym można skosztować gruzińskiego wina jest Kachetii we wschodniej części kraju. Stad pochodzi 75% produkcji wina. Co więcej, wszędzie można dostać wyśmienite domowe wino, można je kupić w restauracjach lub na lokalnych rynkach, gdzie są sprzedawane w butelkach np. po Coca-Coli lub Pepsi.

Wino zostało wyprodukowane na tym obszarze już w VI wieku p.n.e.

5. Wyjątkowa architektura

Niezależnie od tego, czy kochasz nowoczesną architekturę, budynki w stylu sowieckim czy typowe gruzińskie domy, kraj ten ma coś dla każdego. W Starym Tbilisi znajdziesz przepięknie udekorowane domy, wyglądające tak, jakby były ustawione na wzgórzach jak z bajki.

Batumi to zamożne miasto, które szczyci się odrestaurowaną historyczną starówką, pięknym wybrzeżem nad Morzem Czarnym, nowoczesnymi i ostentacyjnymi budynkami w parku Miracle oraz stylowym siedmiokilometrowym bulwarem nadmorskim.

Kutaisi nie jest najpiękniejszym z gruzińskich miast. Jest to jednak dobra baza wypadowa do zwiedzania wielu ciekawych miejsc w regionie. Prawosławna katedra w Katedra Bagrata została zbudowana w XI wieku, ale przez lata uległa poważnym zniszczeniom. UNESCO uznało ją za obiekt światowego dziedzictwa kulturowego, ale po odbudowie usunęło ją z listy.

Nowy budynek parlamentu został zainaugurowany w 2012 roku w Kutaisi. Rząd promował go jako symbol demokratycznej przyszłości Gruzji. W kraju znajduje się wiele współczesnych budowli, z których wiele powstało w czasach rządów Michaiła Saakaszwilego, miłośnika architektury.

6. Historia i kultura

wioska

Był to ważny przystanek na starożytnych szlakach handlowych między Europą, Azją i Bliskim Wschodem, Gruzja nie jest historią, o której większość uczniów z Polski uczy się w szkole.

Gruzja osiągnęła szczyt swojego dobrobytu pomiędzy 11 a 15 wiekiem pod rządami króla Dawid IV Budowniczego i królowej Tamary. Od końca XVIII wieku krajem rządziła Rosja. Jednak 9 kwietnia 1991 roku Gruzja odzyskała niepodległość.

Pomimo okresów obcej okupacji Gruzini ciężko pracowali, aby zachować własną kulturę i tożsamość narodową w nienaruszonym stanie. Historycznie, istnieją pewne wpływy z Rosji i Persji, zwłaszcza w architekturze i malarstwie.

7. Stolica Tbilisi i stare miasto

Tbilisi

W Gruzji wszystkie drogi prowadzą do Tbilisi. Miasto jest centrum życia politycznego, kulturalnego i turystycznego. Oferuje doskonałą mieszankę nowoczesności i starożytności.

Tbilisi, stolica Gruzji jest jedną z najbardziej autentycznych i urokliwych stolic Europy Wschodniej. Stare Miasto jest pełne starożytnych budynków, typowych gruzińskich domów mieszkalnych z drewnianymi, zakrzywionymi balkonami i cytadeli. Od momentu powstania w V wieku Tbilisi było rządzone i niszczone przez kilkanaście różnych Państw. Tutaj znajduje się bardzo zróżnicowana społeczność, o czym świadczyć może gruzińska cerkiew prawosławna, synagoga żydowska i kościół ormiański które znajdują się bardzo blisko siebie. Spacer po starówce Tbilisi to spacer po historii Kaukazu.

Oprócz modernistycznych budynków, znajdziecie tu małe przytulne uliczki z kwiaciarniami, sklepikami z pamiątkami i tętniącymi życiem bazarami, na których można kupić przykłady gruzińskich rzemiosł narodowych, takich jak emaliowana biżuteria zwana Minankari.

8. Przyjazna dla portfela

mark billante

Gruzja zawsze była celem przyjazna dla portfela. Jeśli masz bardzo napięty budżet, możesz zjeść duży posiłek za 10 GEL, czyli około 16 złotych. Butelkę bardzo dobrego czerwonego wina kupisz za 30GEL, czyli około 50 złotych w porządnej restauracji.

9. Luksus i Spa

Queens Sulfur Bath in Abanotubani District

Chociaż niekoniecznie znana jako ekskluzywny cel podróży, znajdziesz tutaj wiele opcji, aby pozostać w komforcie i luksusie. Tbilisi, Batumi i Borjomi mają szeroki wybór luksusowych hoteli i wyrafinowanych restauracji. Należy jednak pamiętać, że ceny luksusowych hoteli podają swoje ceny w dolarach amerykańskich.

Tbilisi zostało założone wokół miejsca występowania siarkawych wód termalnych. W najstarszej dzielnicy Abanotubani znajduje się wiele łaźni publicznych i prywatnych, gdzie można skorzystać z masażu złuszczającego i zanurzyć się w basenie wypełnionym wodą siarkawą. Jest to dobre dla skóry, a także skuteczne w leczeniu astmy i reumatyzmu.

10. Pogoda

zjazd na nartach

W lecie w Tbilisi jest średnia temperatura 35 stopni Celsjusza. W ziemie temperatura rzadko spada poniżej 5 stopni. Warto pamiętać, że w wielu częściach kraju padać może śnieg, zwłaszcza w górach. Gudauri, to dobre miejsce na jazdę na nartach. Jest tutaj całkiem dobrze rozwinięta infrastruktura. Inne ważne ośrodki narciarskie to Mestia oraz Bakuriani.

Kliknij tutaj i dowiedz się więcej o Gruzji