Ciekawostki

10 niesamowitych ciekawostek w Pokrzywnej

Kąpielisko w Pokrzywnej | Fot. Łukasz BURMa / Wikipedia / Creative Commons — Attribution 3.0 Unported — CC BY 3.0

Pokrzywna to wieś w Polsce, położona w województwie opolskim. Historycznie należy do Górnego Śląska, do ziemi prudnickiej. Ze względu na swoje malownicze położenie w Górach Opawskich, nad Złotym Potokiem i Bystrym Potokiem, ma niezwykłe walory turystyczne. Co jeszcze jest ciekawego w tej wsi?

1. Początki osady

Osada, która zapoczątkowała osadnictwo na terenie dzisiejszej Pokrzywy istniała już w połowie XVI wieku. Niestety osada leśna rozwijała się dość wolno.

2. Wiele nazw

Miejscowość posiadała wiele nazw. W 1565 roku była znana jako Wildtgrund, w 1577 Woitschgrund, w 1587 było to Wiltgrund. W 1945 równolegle funkcjonował określenia Śląski Ojców, Dzików, Zwierzyniec oraz Wilczy Dół obok nazwy Pokrzywna.

3. Ludność

Do XIX wieku ludność okolicy utrzymywała się głównie z pracy w lesie oraz chałupniczego tkactwa. Dopiero od XIX wieku można mówić o rozwoju turystycznej strony wsi. Przed 1939 rokiem w Pokrzywnej funkcjonowało ponad 100 miejsc noclegowych oraz stacja benzynowa.

4. Ucieczka żołnierzy na Zachód

W Pokrzywnej miała miejsce największa lądowa ucieczka żołnierzy na Zachód w czasach Polski Ludowej. W marcu 1951 grupka kilku żołnierzy Wojsk Ochrony Pogranicza chciało uciec, jednak zostali złapani i skazani. Jedna osoba na śmierć, reszta na dożywocie w więzieniu.

5. Park Żywiołów

Jedną z atrakcji we wsi jest Park Żywiołów, łączący labirynty i inne elementy o walorach edukacyjnych i rozrywki.

6. Rezerwat Cicha Dolina

Rezerwat Cicha Dolina to idealne miejsce na rodzinne spacery, również z młodszymi, którzy na pewno będą zachwyceni widokami oraz możliwością bezpiecznego namiotowania na łonie natury.

7. Źródełko wody Żegnalce

W okolicy Pokrzywnej, przy Alei Spacerowej znajduje się źródełko wody Żegnalce. Nazwa wiąże się z pogłoskami miejskimi jakoby mieszkańcy okolicy żegnali tu swoich bliskich uciekających za granicę w poszukiwaniu lepszego życia.

8. Żabie Oczko

Żabie Oczko to dawny kamieniołom w Pokrzywnej, który obecnie jest zalany wodą i tworzy piękny widok. Nazwa pokrywa się z rzeczywistością, gdyż wieczorami można usłyszeć tu niezwykłe żabie koncerty.

9. Park Rozrywki i Edukacji

W okolicy Pokrzywnej znajduje się interaktywny Park Rozrywki i Edukacji “ Rosenau – Zaginione miasto”. Jest to niezwykłe miejsce do zabawy, wypoczynku i edukacji z ponad 20 atrakcjami wokół kąpieliska. Nazwa nawiązuje zaś do niezwykłej legendy o zaginionym mieście w Górach Opawskich.

10. Góry Opawskie

Podobno w średniowieczu w Górach Opawskich istniało niezwykłe miasto Rosenau, którego mieszkańcy żyli z handlu. Budzili oni strach okolicznych ludów, gdyż każdej nocy tworzyli orszak z pochodniami i oddawali część nieznanym siłom. Kiedyś po zakończonych obrzędach mieszkańców Rosenau, okoliczni mieszkańcy zbiegli się i zobaczyli wielką tajemnicę miasta.

Wzgórza pokryte były palami, na których cierpieli pielgrzymi z Bizancjum i Rzymu.
Miasto rozwijało się szybko, mieszkańcy byli bogaci i mogli korzystać z życia. Jednak pewnego dnia nad ranem zerwał się potężny wiatr, a mury miasta popękały niszcząc zabudowania miejskie. Pod miastem rozstąpiła się ziemia pochłaniając całe miasto i wszystkich mieszkańców.

Po Rosenau nie pozostał nawet ślad, zwłaszcza że okoliczna ludność pieczołowicie niszczyła każdy napotkany po nim ślad.