Ciekawostki

10 niesamowitych ciekawostek w Juracie

fot. Diego Delso / Wikipedia

Jurata – osada w województwie pomorskim, w powiecie puckim, usytuowana na Mierzei Helskiej. Ma ok. 500 mieszkańców.

1. Powstanie Juraty

Jurata powstała w 1928 r., kiedy to 150 ha wykupiła tu Spółka Akcyjna „Jurata”. Pierwszy sezon letni został otwarty w 1931 r. Najsłynniejszym obiektem tego okresu był hotel „Lida”, chętnie odwiedzany przez gwiazdy.

2. Kurort

Jurata w latach 30. XX w. była najmodniejszym i najnowocześniejszym kurortem w Polsce. Bywali tu m. in. Ignacy Mościcki, Jadwiga Smosarska, Wojciech Kossak, Józef Cyrankiewicz, Nina Andrycz, Eugeniusz Bodo czy Jan Kiepura. Juratę nazywano wówczas „polskim Palm Beach”.

3. II wojna światowa

Podczas II wojny światowej w miejscowości swoje kwatery mieli oficerowie niemieccy. W Zatoce Puckiej powstały ponadto dwie betonowe wieże, służące do pomiarów dla Torpedowaffenplatz Hexengrund.

4. Jastarnia

W 1954 r. Jurata została włączona do Jastarni. Jako samodzielna miejscowość została ponownie wyodrębniona 1 stycznia 2017 r.

5.Plaże

W Juracie znajdują się dwie plaże. Jedna, szersza, położona jest od strony północnej, a więc od otwartego morza. Znajduje się tutaj strzeżone kąpielisko. Druga, węższa, znajduje się od strony południowej, a więc od Zatoki Puckiej. Panują tu dogodne warunki dla wielbicieli windsurfingu i kitesurfingu.

6. Drewniane molo

Jedną z tutejszych atrakcji jest drewniane molo o długości 320 m. Ma ono charakterystyczną, poprzeczną część o długości 45 m. Powstało w latach 70. XX w.

7. Pomnik bogini morskiej Juraty

Przy ul. Międzymorze znajduje się pomnik bogini morskiej Juraty, od której wzięła się nazwa osady. Został on odsłonięty, wraz z sąsiadującą fontanną, 22 lipca 2006 r. Autorem pomnika jest Stanisław Szwechowicz.

8. Wojciech Kossak

Przy ul. Świętopełka 13 swoją willę posiadał Wojciech Kossak. Spędzał tu wakacje, często wraz ze swymi córkami, Magdaleną Samozwaniec i Marią Pawlikowską-Jasnorzewską. Na pamiątkę tego faktu postawiono pomnik Kossaka przy ul. Międzymorze.

9. Historia Juraty

Historia Juraty prezentowana jest w książkach Anny Tomiak „Jurata. Cały ten szpas” oraz Małgorzaty Abramowicz „Jurata. Kurort z niczego”.

10. Irena Santor

O Juracie traktuje utwór wykonywany przez Irenę Santor „Już nie ma dzikich plaż”. Słowa do niego napisał Krzysztof Logan Tomaszewski, a muzykę skomponował Ryszard Szeremeta. Piosenka zaczyna się słowami: „Puste plaże Juraty…”.