10 niesamowitych ciekawostek w Górach Świętokrzyskich

Góry Świętokrzyskie to niskie pasmo górskie w województwie świętokrzyskim.

Położone w centralnej części Wyżyny Kieleckiej przyciągają do siebie nie tylko fanów pieszych wędrówek, ale również osoby zainteresowane poznawaniem zabytków.

O Górach Świętokrzyskich – łysogórach – można powiedzieć jednak znacznie więcej.

1. Łysica

Najwyższy szczyt to Łysica – jej wysokość wynosi 614 metrów nad poziomem morza. Góra skrywa się również pod nazwą Góry świętej Katarzyny.

2. Łysogóry

Nazwa Łysogóry pochodzi od relikwii, które przechowywane są na klasztorze zlokalizowanym na Łysej Górze.

3. Najstarsze pasmo górskie

Góry te, obok Sudetów, są jednymi z najstarszymi pasm górskich na kontynencie europejskim. Kilka razy ulegały one wypiętrzaniu, niszczeniu oraz zalewaniu przez morze.

4. Świętokrzyski Park Narodowy

Na terenie gór dla ochrony przyrody w 1950 roku utworzono Świętokrzyski Park Narodowy.

5. Jaskinia Raj

Jaskinia Raj to położona w Chęcinach jaskinia uznawana za najpiękniejszą w Polsce. Znajduje się na terenie rezerwatu przyrody o tej samej nazwie. Jest to wapienna jaskinia krasowa. Wyróżnia ją bogata, różnorodna i dobrze zachowana szata naciekowa. Jaskinia jest otwarta dla zwiedzających. Jej długość wynosi 240 metrów.

6. Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi to miejsce, w którym zobaczyć można pozostałości po piecach dymarskich – produkowano w nich żelazo. Poza tym zwiedzający mogą dowiedzieć się, jak wygląda technologia i organizacja wytopów.

7. Szlaki turystyczne

Przez Góry Świętokrzyskie wytyczonych jest wiele szlaków turystycznych o różnym poziomie trudności, między innymi szlak żółty na trasie Barcza – Góra Barcza – Klonów – Bukowa czy zielony Chęciny – Brzeziny – Morawica – Borków – Rezerwat Słopiec – Daleszyce.

8. Pobenedyktyński klasztor

Wizytówką gór, od których też wzięły nazwę, jest pobenedyktyński klasztor zlokalizowany na Łysej Górze, do którego co roku zmierza wielu chrześcijan, by zobaczyć na własne oczy relikwie Świętego Krzyża.

Poza nimi na terenie klasztoru znajduje się Muzeum Misyjne oraz krypta z mumią księcia Jeremiego Wiśniowieckiego.

9. Pałac Biskupów Krakowskich

Pałac Biskupów Krakowskich to jedna z wizytówek Kielc. Obecnie mieści się w nim Muzeum, w którym można oglądać dzieła między innymi Witkacego, Kossaka, Wyspiańskiego.

10. Sabat

Sabat w wiosce Krajno-Zagórze to jeden z największych ośrodków narciarskich w Górach Świętokrzyskich. Można spróbować tu jazdy na konstrukcji trzy narty plus kierownica – tak zwane Skki Trikke.

2/5 - (liczba ocen: 1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.