Ciekawostki

10 niesamowitych ciekawostek o Wiśle

Wisła to miasto położone w Beskidzie Śląskim, które jest ważnym miejscem na mapie turystycznej Polski.

Wysokości, które otaczają miejscowość wahają się od trzystu do sześciuset metrów, dlatego okolica jest wyjątkowo malownicza o każdej porze roku.

Oto kilka ciekawostek na temat Wisły.

1. Pierwsi osadnicy

Pierwsze wzmianki o wsi Wisła pochodzą z XVI wieku, kiedy pojawili się tam pierwsi osadnicy. Z kolei w XIX wieku miejscowość miała stać się popularna ze względu na charakter wypoczynkowy i ściągać coraz więcej letników.

2. Adam Małysz

W Wiśle urodził się i oddał pierwszy skok najpopularniejszy polski skoczek, Adam Małysz. To również z tego miasta pochodzi inny znany skoczek, Piotr Żyła, oraz trener polskich skoczków, Apoloniusz Tajner.

3. Dom Zdrojowy

W holu Domu Zdrojowego w Wiśle znajduje się nietypowa rzeźba. Ma dwa i pół metra wysokości, została wykonana z białej czekolady i przedstawia Adama Małysza.

4. Największea polskia Rzeka

Swoją nazwę miasto zawdzięcza największej polskiej Rzece, Wiśle, która ma swój początek właśnie na tych terenach.

5. Mieszanka kultur

Wisła wyróżnia się w okolicy szczególną mieszanką kultur. Na jej terenie znajdują się kościoły ewangelicko-augsburskie, rzymskokatolickie, protestanckie i oraz zbory świadków Jehowy.

Część z nich powstawała z inicjatywy emigrantów, którzy na początku dwudziestego wieku powracali ze Stanów Zjednoczonych.

6. Aktywny wypoczynek

Wisła to idealne miejsce dla osób przepadającym za aktywnym wypoczynkiem. W mieście znajduje się kilkadziesiąt kilometrów pieszych szlaków, ponad dwadzieścia wyciągów narciarskich oraz liczne trasy zjazdowe. Z przyczyn oczywistych miasto jest najbardziej oblegane w okresie zimowym.

7. Barania Góra

Najwyższym wzniesieniem w okolicy jest mierząca 1220 metrów Barania Góra. Tak samą nazwę ma również rezerwat przyrody powstały w 1953 roku. Celem jego powstania było zachowanie w stanie naturalnym obszaru, w którym rodzi najpotężniejsza polska rzeka.

8. Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wiśle to modernistyczny pałac wzniesiony w na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku. Został zaprojektowany przez Adolfa Szyszko Bohusza z myślą o prezydencie Ignacym Mościckim.

W kolejnych latach przebywali tutaj również Bolesław Bierut, Władysław Gomułka, Edward Gierek czy Józef Cyrankiewicz.

9. Muzeum

W Wiśle znajduje się muzeum poświęcone Adamowi Małyszowi. Znajdują się w nim trofea skoczka, a miejsce to jest pozycją obowiązkową dla wszystkich fanów Adama Małysza oraz miłośników skoków narciarskich.

10. Kościół Apostołów Piotr i Pawła

Kościół Apostołów Piotr i Pawła w Wiśle został wzniesiony w pierwszej połowie XIX wieku, a słynny witraż został wykonany sto lat później przez Krakowski Zakład Witrażów, Oszkleń i Mozaiki „S.G. Żeleński”, w którym pracował brat słynnego poety, Tadeusza Boya-Żeleńskiego.