Ciekawostki

10 Niesamowitych ciekawostek o Józefie Poniatowskim

fot. Joseph Grassi / Wikipedia

Józef Poniatowski był księciem herbu Ciołek, bratankiem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i popularnym generałem oraz ministrem.

Legendy na jego temat krążyły już za jego życia, a uwielbienie, jakim darzyły go kobiety, były powodem zazdrości wielu mężczyzn.

Co warto o nim wiedzieć?

1. Józef Poniatowski

Józef Poniatowski urodził się w Wiedniu w 1763 roku. Od dziecka szkolony był pod kątem wojskowym, chociaż dbano, by zdobywał również wiedzą ogólną i rozwijał talenty.

2. Instrumenty klawiszowe

Grał na instrumentach klawiszowych, z którymi nie rozstawał się nawet podczas trwania kampanii wojskowych.

3. Zwycięstwo

Po zwycięstwie pod Zieleńcami był jednym z pierwszych Polaków, którzy otrzymali order Virtuti Militari. To właśnie wtedy, po pokonaniu wojsk rosyjskich, generał namówił króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do stworzenia szczególnego odznaczenia.

4. Tadeusz Kościuszko

Jednym z najbliższych przyjaciół Józefa Poniatowskiego był Tadeusz Kościuszko. Był generałem, inżynierem wojskowym, inicjatorem powstania kościuszkowskiego w 1794 roku oraz generałem w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

5. Wielki imprezowicz

Józef Poniatowski był w Warszawie znany jako wielki imprezowicz i doskonały towarzysz zabaw. Kobiety się w nim kochały, a mężczyźni albo zazdrościli mu powodzenia, albo towarzyszyli mu w zabawach. Specjalnie na te okazje Poniatowski sprowadzał whisky zza granicy.

6. Kompleksy

Józef Poniatowski przez większość swojego życia miał kompleks bardzo rzadkich włosów. Aby jego przerzedzona fryzura prezentowała się lepiej, nosił tupet.

7. Pewna Cyganka

Kiedy był młody pewna Cyganka wywróżyła mu wysokie stanowiska w kraju oraz śmierć z powodu sroki. Tak właśnie nazywała się rzeka, w której przez pomyłkę go zastrzelono.

8. Kobiety

Kochały się w nim przede wszystkim kobiety z dobrych domów i rodów, choć on osobiście wolał kochanki niżej urodzone. Wszystko wskazuje na to, że nie był zbyt wybredny i to właśnie spędzając czas z kobietami odreagowywał stresujące bitwy.

9. Pochowany

Poniatowski został pochowany na cmentarzu św. Jana w Lipsku. Do dziś znajduje się tam tablica upamiętniająca jego imię. Zaś pierwszą tablicę nagrobną przywieziono do Warszawy i umieszczono w Bramie Grodzkiej Zamku Królewskiego.

10. Inspiracja

Wkrótce po jego śmierci w Polsce stał się postacią porównywalną z samym Napoleonem i symbolem walki o niepodległość. Był inspiracją dla wielu ważnych postaci, w tym dla Józefa Piłsudskiego.