Ciekawostki

10 niesamowitych atrakcji w Sudetach

Sudety to pasmo górskie w południowo-zachodniej Polsce i północnych Czechach.

Pełne szlaków turystycznych, wspaniałych szczytów – w tym Śnieżki, najwyższej czeskiej góry – są rajem dla kochających wędrówki, ale Sudety mają do zaoferowania więcej atrakcji.

1. Twierdza Srebrnogórska

Koło Srebrnej Góry zlokalizowana jest Twierdza Srebrnogórska, zbudowana w latach 1765-1777. Otwarta dla zwiedzających, stanowi też miejsce wielu imprez, wśród których można wymienić odbywającą się co roku w terminie Białego Ciała Terenową Grę Fabularną „Fantazjada”.

2. Góra Wszystkich Świętych

Góra Wszystkich Świętych ma wysokość 647 metrów nad poziomem morza, niedaleko niej znajduje się parking. Wstęp na górę jest bezpłatny, a na niej znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać przepiękne widoki.

3. Sanktuarium Maryjne Diecezji Legnickiej

W Krzeszowie znajduje się Sanktuarium Maryjne Diecezji Legnickiej, będące siedzibą opactwa cystersów, w którym zobaczyć można koronowany przez papieża Polaka obraz Matki Boskiej Łaskawej. Sanktuarium można zwiedzać z przewodnikiem.

4. Świątynia Wang

W Karpaczu stoi świątynia Wang – skandynawska świątynia z XII wieku, do Polski dotarła po rozbiórce w XIX wieku – w której zobaczyć można runy.

5. Masyw Ślęży

Masyw Ślęży to miejsce mocy i kultu pierwotnych – około 1500 lat przed naszą erą zostało poświęcone słońcu. Uznaje się go za lądowisko dla kosmitów oraz za wyspę skarbów, gdyż uważa się, iż w licznych jaskiniach i sztolniach można znaleźć jakieś skarby, nie tylko pochodzące z czasów II wojny światowej.

6. Jaskinia Niedźwiedzia

W Kletnie zlokalizowana jest Jaskinia Niedźwiedzia – największa w Sudetach, najgłębsza w kraju. Korytarze mają łączną długość ponad 3 kilometrów, różnica poziomów wynosi 60 metrów. Trasa turystyczna ma 300 metrów, biegnie ona środkowym piętrem jaskini.

7. Dwunastu Apostołów

Chełmsko Śląskie przyciąga do siebie za sprawą Dwunastu Apostołów – osobliwych sukiennic, będących domami tkaczy lnu.

8. Przełom Bardzki

Przełom Bardzki na Nysie Kłodzkiej to możliwość spływu pontonowego na rzece Bardzie, która pozwoli na zastrzyk adrenaliny i aktywne spędzenie czasu.

9. Zamek Książ

Zamek Książ to największa atrakcja Wałbrzycha – otwarty dla zwiedzających, mający ciekawą ofertę pozwala nie tylko dotknąć historii regionu, ale i spędzić miło wiele chwil.

10. Park Miniatur

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach to park pełen obiektów dolnośląskich wykonanych w skali 1:25. Zachwycają dokładnością wszystkich szczegółów.