Ciekawostki

10 niesamowitych atrakcji w Darłówku

Darłówko to nadmorska część miasta Darłowo oraz osiedle u ujścia rzeki Wieprzy do Bałtyku, położona na Wybrzeżu Słowińskim.

To miejsce letniego wypoczynku, wówczas pełni funkcję turystyczną dla przyjeżdżających, ale to nie wszystko co można o nim powiedzieć.

1. Podmokły teren

Od głównej części miasta Darłówko oddzielone jest przez podmokły teren. Znajduje się około dwa kilometry od centrum Darłowa.

2. Obszar chronionego krajobrazu

Teren całego Darłówka objęty jest obszarem chronionego krajobrazu Koszaliński Pas Nadmorski.

3. Jednostka wojskowa

Przy jego południowo-zachodniej części znajduje się jednostka wojskowa 44 Bazy Lotnictwa Morskiego.

4.Port i latarnia morska

W Darłówku zlokalizowane są port oraz latarnia morska. Port ma długość trzech kilometrów, wybudowany został przy rzecze Wieprzy nieopodal jej ujścia do morza. Poza funkcją czysto rybacką port sprawuje także rolę turystyczną i przeładunkową, gdyż cumuj tu statki wycieczkowe.

Latarnia morska została postawiona w XIX wieku, osiąga wysokość 22 metrów, a zwiedzać ją można od czerwca do września włącznie.

5. Most rozsuwany na rzece

W Darłówku zbudowano most rozsuwany na rzece Wieprzy, który łączy ze sobą Darłówko Wschodnie z Zachodnim.

6. Park wodny

Jedną z atrakcji jest park wodny. Na terenie Darłówka znajduje się także sezonowa baza noclegowo-wypoczynkowa. Obejmuje ona ośrodki wczasowe, domy wypoczynkowe, pensjonaty, pokoje gościnne, 3 hotele.

Zlokalizowany jest na niej także kemping z polem namiotowym na 150 namiotów i 100 miejsc na przyczepy kempingowe.

7. Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych

W Darłówku co roku odbywa się Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych.

8. Pomniki

Będąc w Darłówku, można tu zobaczyć dwa pomniki: „Nie wrócili z morza” poświęcony rybakom, którzy zginęli na morzu oraz Skałę Ekologów – jest to granitowy głaz narzutowy z tabliczkami poświęconymi ludziom zasłużonym dla ekologii ochrony środowiska.

9. Armta świata

W Darłówku znajdują się pozostałości stanowiska po największej poruszającej się po torach armacie świata. Została ona zbudowana przez Niemców, pieszczotliwie nazywaną ją „Dorą”.

10. Iperyt

W lipcu 1955 roku na brzeg w Darłówku morze wyrzuciło pojemnik z iperytem, przez co doszło do największego skażenia polskiej plaży przez broń chemiczną. Pojemnik został znaleziony przez przebywające na plaży dzieci, które w wyniku zabawy nim zostały mocno poparzone.

Wojska chemiczne zmuszone zostały do przeprowadzenia dekontaminacji plaży.