Ciekawostki

10 niesamowitych atrakcji w Bratysławie

Jedyna na świecie stolica, która graniczy z dwoma państwami to Bratysława.

Często pomijana przez turystów, ze względu na bliskość Wiednia i Budapesztu. Szkoda, ponieważ jest tam wiele ciekawych miejsc godnych uwagi.

1. Zamek Bratysławski

Najważniejszy zabytek i symbol Słowacji, ze względu na swój obecny wygląd, nazywany jest czasem „odwróconym stołem”. Z wieży zamku podziwiać można panoramę miasta, widać stamtąd nawet Austrię i Węgry. Obecnie zamek jest siedzibą Muzeum Historycznego.

2. Brama Michalska

Jedyna z czterech bram, która przetrwała do dnia dzisiejszego. W bramie, na szóstej kondygnacji 51-metrowej wieży znajduje się niewielkie Muzeum Broni i Fortyfikacji Miejskich. Mieści się na niej taras widokowy z panoramą na Stare Miasto oraz zamek.

Przechodząc pod bramą, warto zwrócić uwagę na metalową mapę „zero kilometrów”. Pokazuje ona odległości do wybranych miast świata. Od niej liczy się też dystans do innych słowackich miast.

3. Katedra św. Marcina

Największa świątynia w Bratysławie umiejscowiona na początku starówki. Przez kilkaset lat odbywały się tam koronacje węgierskich monarchów ponieważ w latach 1536-1783 Bratysława pełniła rolę stolicy Węgier. Największe wrażenie robi ołowiana rzeźba św.

Marcina znajdująca się w północnej nawie w barokowej kaplicy św. Jana Jałmużnika. Na ołtarzu została umiejscowiona srebrna trumna zawierająca szczątki świętego.

4. Stary Ratusz

Niedaleko katedry znajduje się Stary Ratusz pochodzący z XV wieku. Obecnie mieści się tam Muzeum Miasta Bratysławy, będące najstarszym muzeum w kraju, w którym można zapoznać się z historią miasta. Z 45-metrowej wieży Ratusza rozciąga się widok na Stare Miasto i okolicę.

Będąc w okolicy Ratusza warto wybrać się na pobliski rynek i zobaczyć Fontannę Maksymiliana.

5. Pałac Prymasowski

Najbardziej reprezentatywny budynek starego miasta. Wyróżnia się na tle innych budynków różową fasadą. Kiedyś stanowił siedzibę arcybiskupa Esztergomu, dziś udostępniony dla zwiedzających.

To co warte zobaczenia w środku to odkryte podczas renowacji gobeliny, salony z oryginalnym umeblowaniem i najpopularniejsza sala: Sala Lustrzana.

6. Čumil – najsłynniejszy podglądacz

Oprócz starych budowli, to co przyciąga turystów najbardziej to nietypowe pomniki. Największą popularnością w Bratysławie cieszy się postać Čumila. Pomnik znajduje się na Starym Mieście. Co ciekawe przedstawia on słynnego kanalarza, człowieka wystającego z kanału.

Wiele pomników dotykanych jest na szczęście. W tym przypadku nie jest inaczej, widać to po wytartym hełmie.

7. Kościół św. Elżbiety

Potocznie zwany Niebieskim Kościółkiem od dominującego koloru. Ufundowany przez Franciszka Józefa I swojej zmarłej żonie Elżbiecie, znanej jako cesarzowa Sissi. Bardzo pięknie prezentuje się przy błękitnym niebie w słoneczny dzień. Całość może kojarzyć się jako bajkowy zamek z piernika.

8. Hrad Devín

Najpopularniejszy zamek, najchętniej odwiedzany przez turystów. Położony na szczycie wapiennego wzgórza nad ujściem rzeki Moravy do Dunaju. Dziś znajdują się tam ruiny zamku Devin, niewątpliwie warte zobaczenia. Ciekawostką jest, iż zamek ten za czasów Bolesława Chrobrego należał do Polski.

9. Slavin

Wzgórze zwieńczone monumentalnym pomnikiem. Upamiętnia on żołnierzy, którzy stracili życie w bitwie o Bratysławę. Ze wzgórza można podziwiać panoramę Bratysławy oraz Małych Karpat.

10. UFO

UFO, czyli restauracja w kształcie spodka znajduje się na wysokości ponad 84 metrów na Moście Słowackiego Powstania Narodowego. Na dachu restauracji znajduje się taras widokowy. Można z niego podziwiać widok na Zamek Bratysławski, kolorowe dachy Starego Miasta, dzielnicę Pertžalkę oraz Austrię.