Ciekawostki

10 niesamowitych atrakcji na Suwalszczyźnie

Suwalszczyzna jest krainą historyczną, której granic nie można dokładnie wyznaczyć.

Często łączona jest jako region z Mazurami. Obszerny i różnorodny obszar obfituje w niezwykłe atrakcje o różnej specyfice.

Kraina wielu kultur etnicznych ze względu na kontakty przygraniczne oraz pozostałości strategicznych budowli obronnych z czasów zaborów to charakterystyczne dla tego regionu osobliwości.

1. Wiadukty Kolejowe

Wiadukty Kolejowe w Stańczykach. Jest to pozostałość po niemieckiej kolei o długości 180 m i wysokości 40 m. Architektura budowy podobna w do rzymskich akweduktów, co zdumiewa każdego, kto ją zobaczy.

2. Skansen Wsi Litewskiej

Skansen Wsi Litewskiej. Wyjątkową atrakcją jest oryginalna wiejska zagroda, w której można skosztować osobliwości kulinarnych tradycyjnej litewskiej kuchni oraz zobaczyć jak mieszkano w dawnych wiekach na Litwie.

3. Suwalski Park Krajobrazowy

Suwalski Park Krajobrazowy. Wiele ciekawych miejsc jak najgłębsze jezioro Polski czyli Hańcza oraz przedziwne głazowiska i malownicze jeziorka i lasy.

4. Klasztor Kamedułów na Wigrach

Klasztor Kamedułów na Wigrach. Budowla zabytkowa z XVII wieku, obecnie Dom Pracy Twórczej. Piękna architektura nawiązująca do barokowych pałaców z tego czasu.

5. Bazylika w Sejnach

Bazylika w Sejnach wraz z poklasztornymi obiektami Dominikanów to warta zwiedzania budowla. Kompleks zachowany w stanie pierwotnym. Robi wrażenie niezwykły nastój we wnętrzu.

6. Konkatedra im. św. Aleksandra

Konkatedra im. św. Aleksandra. Piękny klasycystyczny kościół wart obejrzenia. Nie można go ominąć bez wejścia do środka. W środku liczne ołtarze wotywne utrzymane w stylu klasycystycznym oraz pięknie zdobiona ambona.

7. Ruiny Pałacu Paca w Dowspudzie

Ruiny Pałacu Paca w Dowspudzie. Z przepięknego pałacu pozostała jedynie bociania wieża, piwnice i resztki bramy podjazdowej, ale miłośnicy zabytków zachwycą się tym widokiem oraz pałacowym parkiem.

8. Muzeum Twierdzy Osowiec

Muzeum Twierdzy Osowiec. Fortyfikacje i podziemia od 1882 roku broniące granicy rosyjskiej. Zwiedzanie podziemnych kwater i magazynów oraz fortów jest niezwykła przygodą. W muzeum zgromadzono wiele eksponatów z tego okresu, związanych z wojskowością.

Obok działa i armaty rosyjskie. Rewelacyjna przygoda z historią w tle.

9. Biebrzański Park Narodowy

Biebrzański Park Narodowy. Osowiec to także siedziba Biebrzańskiego Parku Narodowego. W budynku wystawa zwierząt, ptaków i roślin spotykanych tylko w Parku Biebrzańskim.

10. Suwałki

Suwałki. Budynek Muzeum im. Marii Konopnickiej z 1827 roku. W domu tym urodziła się i spędziła dzieciństwo Maria Konopnicka.