Ciekawostki

10 najlepszych ciekawostek w Głuchołazach

fot. Ralf Lotys / wikimedia.org

Głuchołazy – miasto w województwie opolskim, w powiecie nyskim. Zajmuje powierzchnię 6,83 km2, a liczba ludności wynosi ok. 13,5 tys.

1. Kozia Szyja

Miasto zostało lokowane w 1225 r. Dawniej nazywane było Kozia Szyja (niem. Ziegenhals, spolszczona nazwa Cygenhals) i Złoty Zakątek. Obecna nazwa, Głuchołazy, obowiązuje od 7 maja 1946 r.

2. Status uzdrowiska

Pod koniec XIX w. miasto uzyskało status uzdrowiska. Powstał wówczas Park Zdrojowy, którego obecny charakter nawiązuje do pierwotnych założeń „leczenia wodą”. Miasto utraciło status uzdrowiska po II wojnie światowej.

3. Góra Szubieniczna

Na Górze Szubienicznej, (325 m n.p.m.) w średniowieczu dokonywano straceń przestępców oraz osób posądzonych o czary. Chowano je na pobliskim cmentarzu, który nazywano „fałszywym cmentarzem”. Obecnie na górze znajduje się altanka oraz punkt widokowy.

4. Parkowa Góra

Na masywie Parkowa Góra, znanym również jako Góra Chrobrego, znajduje się zabytkowa kapliczka św. Anny z 1908 r., wieża widokowa z 1898 r., niedostępna dla turystów, a także kamienne stacje drogi krzyżowej. Na masyw składają się trzy szczyty, Przednia Kopa, Średnia Kopa i Tylna Kopa.

5. 300 schodków

Jedną z ciekawostek jest tzw. „300 schodków”, które prowadzą do punktu widokowego Czarcia Ambona. W rzeczywistości schodków jest ponad 300. Co roku organizowane są mistrzostwa we wbieganiu na górę.

Na Czarciej Ambonie, według różnych podań, diabeł miał kusić pracujących nieopodal górników lub namawiać okoliczne mieszkanki do zostania czarownicami.

6. Głuchołazy

W średniowieczu w Głuchołazach i okolicach wydobywane było złoto. Pamiątką po tamtych czasach są sztolnie górnicze, szyby, hałdy itp. Przez miejsca te wiedzie trasa „Szlak złotych górników”.

7.Zabytki

Wśród zabytków warto wymienić układ urbanistyczny z XIII w., kościół pw. św. Wawrzyńca, kościół cmentarny pw. św. Rocha, mury obronne czy basztę przynależącą do Bramy Górnej.

8.Polsko-Czeskie

W Głuchołazach do 2007 r. istniało polsko-czeskie drogowe oraz kolejowe przejście graniczne Głuchołazy-Mikulovice. Do przejścia drogowego prowadziła droga krajowa nr 40.

9.Herb

W herbie miasta znajduje się czarna głowa kozła ze złotymi rogami i długą szyją, na białym tle. Nawiązuje do wcześniejszej nazwy miasta, Kozia Szyja. Był obecny na pieczęci miejskiej z XV w.

10. Order Uśmiechu

Miejscowość otrzymała pierwszy honorowy tytuł Miasta Orderu Uśmiechu. Miało to miejsce w 2018 r. podczas obchodów 50-lecia istnienia Orderu. Ciekawostkę stanowi fakt, iż stworzyła go w 1967 r. dziewięcioletnia Ewa Chrobak z Głuchołaz.