Ciekawostki

10 najlepszych atrakcji w Tykocinie

Tykocin to niewielkie miasteczko przy rzece Narew.

Historia jego sięga wielu wieków wstecz i wiąże się z losami królów i magnatów.

Związane nierozerwalnie również z losami społeczności żydowskiej, ma do zaoferowania wiele atrakcji.

1. Zamek królewski

Zamek królewski zbudowany przez króla Zygmunta II Augusta. Warto poznać jego niezwykłą historię i zobaczyć muzeum.

2. Synagoga żydowska

Synagoga żydowska. Pozostałość po czasach, gdy Tykocin zamieszkiwali żydzi, którzy stanowili większość mieszkańców. Dzisiaj synagoga jet muzeum żydowskim odwiedzanym przez turystów z całego świata.Niesamowity nastrój i rewelacyjne zbiory, jedyne na świecie.

Obok gospoda żydowska z tradycyjnymi żydowskimi potrawami. Warto spróbować.

3. Targ staroci w Kiermusach

Targ staroci w Kiermusach. To coś dla poszukiwaczy pamiątek na Podlasiu. Odwiedzany przez zbieraczy z całego świata już od 15-stu lat. Również okazja skosztowania lokalnych Podlaskich serów, przetworów i tradycyjnych nalewek.

4. Barokowa zabudowa

Barokowa zabudowa miasta i oryginalny układ przestrzenny z granicą oddzielającą część żydowską. Trzeba przejść się ulicami, stanąć na rynku i pogrążyć się w zadumie nad losami miasta.

5. Architektura pożydowska

Architektura pożydowska. Domki takie jak przed wiekiem z żydowskimi jeszcze napisami wrytymi nad drzwiami. Drewniane i niskie, otoczone kwiatowymi ogrodami tworzą niesamowitą atmosferę, każąc pomyśleć o dawnych mieszkańcach wywiezionych do getta i obozów w czasie wojny.

6. Muzeum Oręża

Muzeum Oręża. Liczne eksponaty nawiązujące do rycerskich czasów średniowiecza. Liczne rekwizyty wykorzystano w filmach historycznych jak „Krzyżacy”, „Pan Wołodyjowski”, „Potop” czy „Ogniem i mieczem”. Warte obejrzenia, bo bardzo ciekawe.

7. Rzeka Narew

Rzeka Narew. Możliwość wędkowania i poznana z pomocą kajaka urokliwych brzegów rzeki. Spokojny nurt pozwala na chwilę odpoczynku.

8. Rynek

Rynek przebudowany przez Stefana Czarnieckiego z jego pomnikiem w środku. Pomnik robi wrażenie, wysoki na 2 metry.

9. Kościół Św. Trójcy

Kościół Św. Trójcy z XVIII wieku w stylu późnobarokowym. Zachwyca jego niezwykły kształt i ciekawy wystrój wnętrza.

10. Europejska Wieś Bociania

Europejska Wieś Bociania. Wieś Pentowo, gdzie gniazduje co roku około 120 bocianów żyjących na ponad 30 gniazdach. Można je oglądać za pomocą lornetek z Dworku Pentowo.