Ciekawostki

10 najlepszych atrakcji w Szczawnie-Zdroju

Szczawno-Zdrój to miejscowość uzdrowiskowa położona na Dolnym Śląsku.

Przyciąga turystów przede wszystkim ze względów zdrowotnych i dobroczynnych.

Nie brakuje tam jednak też innych atrakcji do zwiedzania.

1. Park Zdrojowy

Już na samo wejście zachwyca Brama Parku Zdrojowego. Oprócz oczywistych alejek, roślinności i fontann znajduje się tam również teatr, pijalnia wód, jaskinia solna a także Słoneczna Polana – bardzo popularne miejsce do wypoczynku czy uprawiana sportu.

Na terenie parku znajdują się dwa pomniki. Pierwszy usytuowany przy głównym wejściu przedstawia kompozytora trzymającego skrzypce, drugi zaś nieopodal Słonecznej Polany to popiersie muzyka.

2. Wieża Anny

W północno – zachodnim krańcu Parku Zdrojowego na skalistej skarpie natkniemy się na Wieżę Anny, z której rozciąga się niesamowity widok. Można stamtąd podziwiać panoramę najstarszej części uzdrowiska.

Niestety do samej wieży wejść nie można, ale widok rekompensuje tę stratę. Wieża swoją nazwę wzięła od hrabiny Anny von Hochberg i podobno tysiące lat temu z tej skały tryskała lecznicza woda.

3. Dom Zdrojowy

Sopocki Grand Hotel przypomina go swoim wyglądem, ponieważ to Dom Zdrojowy w Szczawnie-Zdroju powstał jako pierwszy. Z ciekawostek ten dom powstał na specjalne życzenie księżnej Daisy (mieszkającej wtedy w zamku Książ), tak przynajmniej głosi legenda. Zresztą nawet w tym Domu Zdrojowym można się doszukać powiązań z zamkiem Książ, wystarczy spojrzeć nieco wyżej na płaskorzeźbę przedstawiającą właśnie Książ.

Do dziś wiszą tam żyrandole wybrane przez samą Daisy, jak również kominki czy kinkiety. Dom posiada również własny ogród.

4. Park Szwedzki

Drugi park znajdujący się w Szczawnie-Zdroju i przyciągający nie mniej turystów niż Park Zdrojowy. Rozciąga się na powierzchni około 14 hektarów i ciągnie się od Domu Zdrojowego aż do stadniny Dworzyska.

Park wziął swoją nazwę od dwóch stawów, które się tam znajdują, a które nazywane były szwedzkimi. Park zachęca swoim krajobrazem zarówno do leniwych spacerów jak również aktywniejszego wypoczynku takiego jak bieganie, jazda na rowerze czy nawet jazda konna.

5. Stadnina Koni Dworzysko

Coś dla miłośników tych pięknych zwierząt. Po przespacerowaniu się przez Park Szwedzki na samym końcu trafi się wprost w ramiona koni, ponieważ to tam znajduje się Stadnina Dworzysko.

Organizowane są tam lekcje jazdy, kilkudniowe rajdy, obozy, przejażdżki bryczką a zimą kuligi oraz co ciekawe również jazdę na nartach za biegnącym koniem.

6. Chełmiec

Szczyt należący do Sudetów Środkowych mylnie przypisywany jest Wałbrzychowi. Natomiast to administracja Szczawna-Zdroju opiekuje się tą górą więc można ją przypisać do atrakcji turystycznych Szczawna. Na samym szczycie jest miejsce na ognisko i odpoczynek, nie zapominając o przepięknych widokach.

Ponadto znajdują się tam też różne konstrukcje, takie jak kamienna wieża czy maszty przekaźnikowo-nadawcze i największa atrakcja stalowy krzyż oświetlony nocą. Na szczyt można się dostać trzema szlakami: ze Szczawna-Zdroju, Wałbrzycha oraz Boguszowa-Gorc i dla miłośników rowerów również jest niebieski szlak prowadzący z Wałbrzycha.

7. Cmentarz żydowski

Niestety o tym miejscu nie ma zbyt wielu informacji, a szkoda. Wiadomo tylko, że został zniszczony w czasie wojny i udało się ustalić jego miejsce. W tym momencie znajduje się tam cmentarz komunalny.

8. Hala Spacerowa i Pijalnia wód

Jeden z najbardziej charakterystycznych budynków. Hala ta połączona jest z pijalnią wód. Wybierając się w to miejsce warto najpierw spróbować czterech rodzajów wód mineralnych a następnie wybrać się na spacer po hali. Zwłaszcza latem jest to miejsce wielce pożądane gdyż można choć na chwilę schronić się przed słońcem.

Niegdyś budynek drewniany, dzisiaj murowany ale z zachowaniem starej konstrukcji.

9. Teatr Zdrojowy

Kiedyś świetnością Szczawna-Zdroju był Teatr Szczawieński, dzisiaj w zastępstwie tamtego teatru uznaniem szczyci się Teatr Zdrojowy. Teatr ten jest miejscem spotkań wielu znakomitości. Od ponad 30 lat odbywają się tam Międzynarodowe Festiwale Henryka Wieniawskiego oraz koncerty Vratislavia Cantans.

Znany jest również z organizowania różnorodnych konferencji nie tylko kulturowych ale również naukowych.

10.Amfiteatr

Amfiteatr a właściwie jego pozostałości nazywane Leśną Sceną można zobaczyć w Parku Zdrojowym. Pierwotnie w tym miejscu został wybudowany pensjonat. Po pożarze powstała tam Leśna Scena wykorzystywana jako teatr.

W latach 70-XX wieku postanowiono przebudować ją na amfiteatr, jednak po kolejnym pożarze zostały już tylko ruiny.