Ciekawostki

10 najlepszych atrakcji w Sardyni

Sardynia to włoska wyspa skalista, stanowiąca drugą pod względem wielkości wyspę na Morzu Śródziemnym.

Co roku jest odwiedzana przez miliony turystów, którzy uwielbiają urokliwe uliczki, włoską kuchnię i styl życia. Na wyspie znajduje się również sporo zabytków i atrakcji różnego rodzaju.

Oto kilka ciekawostek na temat Sardynii.

1. Sardynia

Nazwa wyspy pochodzi z czasów starożytnych i nawiązuje do słowa określającego ślad sandała odbity na piasku. To właśnie z tym kształtem wyspa kojarzyła się Grekom i Fenicjanom.

2. Cagliari

Stolicą Sardynii jest Cagliari, stanowiące ośrodek gospodarczy i przemysłowy. Znajduje się tutaj jeden z największych portów na Morzu Śródziemnym o charakterze rybackim, handlowym i wojennym.

3. Mieszkańcy

Mieszkańcy Sardynii posługują się dwoma językami. Pierwszym z nich jest język włoski, a drugim sardyński. Pochodzi on a z grupy romańskiej języków indoeuropejskich. Włosi uważają go za dialekt, ale językoznawcy twierdzą, że to odrębny język.

4. Fenicjanie

W 1000 r.p.n.e. w Sardynii pojawili się Fenicjalnie, wędrujący lud handlowców, który miał ogromny wpływ na rozwój cywilizacji europejskiej. Feniccy przybysze założyli na wyspie kilka portów.

5. Fauną i florą

Sardynia zachwyca turystów fauną i florą. Można tutaj zobaczyć na żywo flamingi, a także różne gatunki ryb i ptaków. Półwysep Sinis słynie z długich plaż kwarcowych i wydm, dzięki którym zyskał status rezerwatu przyrody.

6. Nuragi

Nuragi to kamienne warowne wieże, które wznoszono nad kamiennym ołtarzem już w XV w. p.n.e. Wieże budowali Nuragijczycy, układając kamienie bez użycia zaprawy. Najwyższa z nich ma około 20 metrów wysokości.

7. Kultura atlantów

To właśnie nuragi kojarzą się przede wszystkim z opisywaną przez Platona kulturą atlantów. Dlatego też niektórzy uczeni twierdzą, że Sardynia jest mityczną Atlantydą, której przez wieki szukali poszukiwacze przygód.

8. Orgosolo

Miasto Orgosolo zachwyca ogromną ilością malowaną na fasadach budynków murali. Jest kolorowe, wypełnione twórczą atmosferą i przyciąga miłośników sztuki ulicznej, a także wielu artystów.

9. Jaskinie

Na Sardynii znajduje się około 3300 jaskiń. Najpiękniejszą z nich jest Grota Neptuna, która ma przeszło 130 milionów lat. Przejścia wewnątrz jaskini mają około 4 kilometrów, ale dla turystów udostępniono tylko 580 metrów.

10. Służebnice śmierci

Jeszcze kilka kilkadziesiąt lat temu na Sardynii obecne były tak zwane służebnice śmierci, których zadaniem było dokonywanie eutanazji na prośbę ciężko chorych. Używały różnych metod, od duszenia poduszką po cios kijem z drzewa oliwnego.