Ciekawostki

10 najlepszych atrakcji w Łowiczu

Łowicz, czyli miasto, które nazywane jest dawną siedzibą biskupów to niezwykle urokliwe miejsce, które warto zobaczyć przynajmniej raz w życiu.

To prawdziwa kopalnia ciekawostek historycznych, jak i również atrakcji, które przyciągają turystów z całego kraju i nie tylko.

Dlatego warto zapoznać się z najlepszymi z nich, by zrozumieć fenomen tego miejsca i dlaczego jest ono tak licznie oblegane.

1. Barokowa bazylika katedralna

To pierwsza pozycja na liście, którą niewątpliwie warto zobaczyć. To niezwykle urokliwy budynek, który powstał w miejscu pierwszej łowieckiej świątyni. Swoją aktualną formę owy kościół zyskał w siedemnastym wieku. Sam jego środek powala każdego już od samego progu.

2. Muzeum Diecezjalne

To kolejne z miejsc, które warto zwiedzić, będąc w Łowiczu. Znajduje się ono w jednej z wież bazyliki. Poza licznymi muzealnymi atrakcjami znajduje się tam również punkt widokowy, z którego doskonale widać panoramę całego miasta.

3. Ratusz

Ratusz to obowiązkowa pozycja dla każdego turysty będącego na wycieczce w Łowiczu. Wzniesiony został w 1828 roku na miejsce starego gotyckiego ratusza, który został rozebrany.

4. Kamienica Cebrowskich

To niezwykle interesujący budynek, który pierwotnie był miejscem, w którym mieściła się apteka. Interesujący jest fakt, że jeden z najbardziej znanych przedstawicieli rodu Cebrowskich, był jednocześnie autorem pierwszej kroniki miasta.

5. Muzeum

To miejsce, które koniecznie warto odwiedzić, by w jakimś stopniu zapoznać się z historią Łowicza. Dawniej mieściło się tu seminarium Księży Misjonarzy. Ciekawostką jest fakt, że na jego tyłach umieszczony został również miniskansen.

6. Skansen Ziemi Łowickiej

Znajduje się około 10 kilometrów od Starego Rynku i jest to miejsce, gdzie dominują pomalowane na niebiesko chaty, których wnętrze ozdobiono wycinankami i pajączkami. Co ważne do każdej z nich można zajrzeć.

7. Aleja Gwiozd Łowickich

To inicjatywa powstała w roku 2010, która ma na celu honorowanie ludzi zasłużonych w promowaniu ludowej sztuki. Takimi osobami są między innymi Wanda i Julian Brzozowscy.

8. Galeria Browarna

To kolejne znakomite miejsce, które wręcz trzeba zobaczyć. Mieści się ona w dawnym kościele ewangelickim, którego powstanie szacuje się na 1836 rok.

9. Gmach poczty konnej

Obecnie jest to siedziba Poczty Polskiej, ale dawniej było to miejsce gmachu poczty konnej. Wzniesiono go w roku 1829 roku. Ciekawostką jest fakt, że rok później podczas swojej podróży do Francji nocował tu sam Fryderyk Chopin.

10. Kościół Matki Bożej Łaskawej i św. Wojciecha

Ta niezwykle piękna budowla powstała w siedemnastym wieku w stylu barokowym. Służy ona obecnie zakonowi pijarów. Wyróżnia się cudownymi barokowymi freskami, jak i również niezwykłą fasadą.