10 najlepszych atrakcji w Karkonoszach
Karkonosze to pasmo górskie w Polsce położone na południowym zachodzie.
To najwyższe pasmo górskie Sudetów oraz Czech, miejsce idealne dla tych, którzy kochają naturę i górskie wędrówki, a wspinaczki wywołują uśmiech.
Jednak Karkonosze to coś znacznie więcej, o czym warto się przekonać.
1. Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery
Karkonosze należą do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO.
2. Karkonoskiego Parku Narodowego
To pasmo górskie chronione jest przez utworzenie na jego terenie Karkonoskiego Parku Narodowego po stronie polskiej oraz Krkonošského národní parku po stronie czeskiej.
3. Śnieżka
Najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka, mająca wysokość 1603 metrów nad poziomem morza. Szczyt jest także najwyższym w województwie dolnośląskim oraz w Czechach.
4. Powierzchni Karkonoszy
Do Polski należy około 29% powierzchni Karkonoszy, reszta położona jest po stronie czeskiej.
5. Waloni
W średniowieczu na teren Karkonoszy przybyli Waloni – był to ród romański zamieszkujący głównie południową Belgię. Szukali oni tu drogocennych kruszców, takich jak szmaragdy i szafiry, ród ten słynął bowiem z ich wydobycia i przetwarzania.
To oni założyli w Karkonoszach pierwsze huty szkła, które zwane były leśnymi.
6. Formacjr skalne
Karkonosze składają się z około 150 różnych formacji skalnych, które wyróżniają ciekawe kształty. Do najpopularniejszych skałek zalicza się Trzy Świnki, Słonecznik, Pielgrzymy i Koński Łby. Nazwy te nadano im właśnie ze względu na kształt.
7. „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”.
Karkonosze zostały docenione za krajobraz przez filmowców, którzy wybrali je jako miejsce kręcenia scen do filmu „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”.
8. Zamek Chojnik
Jedną z atrakcji Karkonoszy jest wybudowany w XIV wieku Zamek Chojnik. Nazwa ta oznacza „zamek położony na górze porośniętej choiną”. Zamek jest otwarty dla zwiedzających, którzy w sierpniu mogą wziąć udział w Turnieju Rycerskim o Złoty Bełt Chojnika.
9. Świątynia Wang
Karkonosze to również dom dla świątyni Wang, która sprowadzona została na polskie tereny z Norwegii. Została oddana do użytku w 1844 roku. W jej wnętrzu zwiedzający mogą natknąć się na skandynawskie runy.
10. Legenda
Jak podobne miejsca, tak i Karkonosze mają swoją legendę – podczas wędrówek należy uważać, gdyż można natknąć się na Ducha Gór. To Duch, któremu nie udało się zdobyć serca księżniczki, mimo że nazbierał z pobliskich pól rzepę, by z niej stworzyć dworzan.
Kiedy to robił, księżniczka uciekła z ukochanym, a Duch Gór wciąż przemierza Karkonosze, próbują ją odnaleźć.