CiekawostkiPolska

10 Najlepszych Atrakcji w Brennej w 2024

fot. Adrian Tync / Wikipedia

Brenna to wieś w województwie śląskim, znajdująca się w górach Beskidu Śląskiego.

Jest jedną z najpopularniejszych miejscowości turystycznych w tej części kraju, która przyciąga rzesz turystów w sezonie i nie tylko.

Oto kilka ciekawostek na jej temat.

1. „Błotnisty” lub „gliniasty”

Według badań lingwistycznych etymologia nazwy pochodzi od starosłowiańskiego przymiotnika, który oznaczał „błotnisty” lub „gliniasty”.

2. Wędrowni pasterze

Pierwsze wzmianki o Brennej pochodzą z przełomu XV i XVI wieku. Wówczas cieszyński książę założył hutę szkła, w której palono drewnem z okolicznych lasów. Niedługo potem na tych terenach pojawili się wędrowni pasterze.

3. „Pacyfikacja”

Ukształtowanie terenu sprawiało, że działalność partyzancka podczas drugiej wojny światowej działała tutaj wyjątkowo prężnie. W związku z tym w lutym doszło do słynnej „pacyfikacji”. Wyzwolenie wsi nastąpiło dopiero w kwietniu 1945 roku.

4. Szlaki turystyczne

Wieś przecina sporo szlaków turystycznych, w tym zielony prowadzący na Trzy Kopce, niebieski prowadzący na Kotarz, żółty prowadzący na Orłową oraz szlaki czarne.

5. Kościół p.w. św. Jana Chrzciciela

Jednym z najważniejszych zabytków w Brennej jest osiemnastowieczny kościół p.w. św. Jana Chrzciciela. Jego budowę zakończono w 1796 roku, a organy i dzwony zakupiono z ofiar parafian.

6. Dziki Wodospad

Dziki Wodospad w Brennej należy do największych atrakcji naturalnych. Ze względu na wielki urok bardzo często jest wykorzystywany jako naturalna scenografia sesji zdjęciowych.

7. Park linowy

Park linowy w Brennej stanowi jedną z tych atrakcji, za którymi szczególnie przepadają dzieci i młodzież. To doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek wraz z rodziną.

8. Chlebowa Chata

Chlebowa Chata w Brennej to miejsce, w którym można na własne oczy przekonać się, jak wyglądało dawniej życie na wsi, a także jak przebiega proces pieczenia chleba.

9. Kozia Zagroda

Kozia Zagroda w Brennej to minizoo, w którym można spotkać liczne zwierzęta, takie jak kozy i owce, a także wziąć udział w zajęciach z pieczenia chleba, wyrobu serów i ozdabiania regionalnych pierników.

10. Obserwatorium Nietoperzy

Od maja do końca września w Brennej czynne jest Obserwatorium Nietoperzy. Można tutaj podziwiać nietoperze, które zadomowiły się na strychu szkoły, a także poznać mnóstwo ciekawostek na temat tych niezwykłych zwierząt.