Polska

10 najładniejszych zamków Dolnego Śląska

Dolny Śląsk to część historycznej krainy Śląska, gdzie na przestrzeni wieków dochodziło do wielu ważnych dla całego kraju wydarzeń.

W związku z tym powstawały tutaj również zamki. Część z nich pełniła funkcje obronne, inne stawiano przy ważnych szlakach handlowych, a jeszcze inne były rezydencjami władców.

Jakie są najładniejsze zamki Dolnego Śląska?

1. Zamek Książ

Zamek Książ znajdujący się w wałbrzyskiej dzielnicy Książ od lat rozbudza wyobraźnię poszukiwaczy skarbów oraz miłośników pięknej legendy Daisy Hochberg. Odwiedzaly go największe znamienitości Europy początków XX wieku, a usytuowanie na skale sprawia, że pięknie prezentuje się z każdej strony.

2. Zamek Czocha

Zamek Czocha to imponująca budowla, z którą wiążą się legendy o duchach i byłych mieszkańcach. Pod zamkiem znajdują się podziemne korytarze, a sama budowla zachwyca strzelistymi wieżami i przestronnymi salami.

3. Zamek Bolczów

Zamek Bolczów zawiera elementy naturalnych skalnych ścian. Został wybudowany w drugiej połowie XIV wieku na granitowym występie.

4. Zamek Bolków

Zamek Bolków znajduje się na wzgórzu o wysokości niemal 400 metrów nad poziomem morza. Został wybudowany w drugiej połowie XIII wieku na polecenie księcia legnickiego, Bolesława II Rogatki. Między innymi tutaj kręcona była popularna produkcja filmowa na podstawie książek Andrzeja Sapkowskiego „Wiedźmin”.

5. Zamek Chojnik

Zamek Chojnik znajduje się w Karkonoszach na szczycie góry o tej samej nazwie. Został zbudowany z XIV wieku i to z nim wiąże się legenda o księżniczce Kunegundzie.

6. Zamek Grodno

Zamek Grodno położony jest w Górach Czarnych i reprezentuje styl gotycki oraz renesansowy. W latach dziewięćdziesiątych anonimowy informator donosił jednej z redakcji, że pod zamkiem znajduje się zabezpieczony minami skarb.

7. Zamek w Karpnikach

Zamek w Karpnikach został zbudowany w XIV wieku, choć jego obecny wygląd zawdzięczamy modyfikacjom z pierwszej połowy XIX wieku. W czasach współczesnych znajdowały się tutaj ośrodek wypoczynkowy, a także sanatorium dla dzieci.

8. Zamek w Ząbkowicach Śląskich

Zamek w Ząbkowicach Śląskich powstał w pierwszej połowie XVI wieku. Wcześniej w tym samym miejscu znajdował się gotycki zamek obronny. Dziś imponujące ruiny są dostępne do zwiedzania.

9. Zamek w Wojnowicach

Zamek w Wojnowicach to gotycko-renesansowa budowla nawodna. Był obronną siedzibą rycerską i jest jedną z nielicznych tego typu budowli w Polsce. Otacza go urokliwa fosa z ceglanym mostem.

10. Zamek w Płakowicach

Zamek w Płakowicach obecnie znajduje się w granicach Lwówka Śląskiego. Jego budowa rozpoczęła się w połowie XVI wieku. Zachowały się tutaj renesansowe zdobienia fasad, a także brama wjazdowa z portalem.