Ciekawostki

10 intrygujących ciekawostek w Ostrołęce

Foto. Piotr Brichacek / Wikipedia

Ostrołęka to miasto na prawach powiatu w województwie mazowieckim. Znane jest jako ośrodek usług i przemysłu energetycznego, budowlanego, celulozowo-papierniczego spożywczego. Pod względem kulturowym zaś to miasto folkloru kurpiowskiego.

1. Powstanie Ostrołęki

Okolice dzisiejszej Ostrołęki były zamieszane już w X-XIII wieku. Istniał tam duży piastowski gród i osada z targiem.

2. Siemowit III

Umowną datą początków Ostrołęki było nadanie przez księcia mazowieckiego Siemowita III w Wyszogrodzie przywileju na wójtostwo w Ostrołęce. Oryginalny dokument nie zachował się, ale zakłada się, że w chwili jego nadania miasto już istniały.

Ponieważ jednak jest to najstarszy potwierdzony dokument o mieście uznaje się zwyczajowo, że jest to moment nadania praw miejskich.

3. Bitwa między wojskami francuskimi a rosyjskimi

16 lutego 1807 roku na polach Ostrołęki rozegrała się bitwa między wojskami francuskimi a rosyjskimi. Francuzi wygrali, co zostało upamiętnione wyryciem nazwy Ostrołęka na Łuku Triumfalnym w Paryżu.

4. Centrum folkloru

Jako że Ostrołęka to centrum folkloru kurpiowskiego znajduje się w nim Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Jest to placówka posiadająca kilka działów kompleksowo opowiadających o kulturze kurpiowskiej. Warto również zauważyć, że budynek muzeum jest zabytkiem – to neoklasycystyczna kamienica z lat 20 XIX. wieku.

5. Pomnik Józefa Bema

Na środku rynku w Ostrołęce stoi pomnik Józefa Bema. Jest to związane z bitwą pod Ostrołęką, która miała miejsce 26 maja 1831 roku, podczas powstania listopadowego. Walczące wtedy wojska generała Jana Skrzyneckiego zaczęły ponosić straty i wycofywać się przed natarciem Rosjan.

Tych jednak przed atakiem artylerii powstała lekka jazda pod dowództwem Józefa Bema. Akcja ta uratowała polskie wojska i pozwoliła na odwrót.

6. Mauzoleum bitwy pod Ostrołęką

Ciekawym miejscem jest również powstające Mauzoleum bitwy pod Ostrołęką, zwane Fortami Bema. Powstało ono w miejscu, w którym znajdowały się fortyfikacje dowódcy. Jednak historia miejsca jest trochę skomplikowana. Budowę rozpoczęto jeszcze w czasach II Rzeczpospolitej Polskiej, jednak przerwał ją wybuch II wojny światowej.

Prace zostały wznowione dopiero w latach 60. jednak z marnym skutkiem. Ponownie rozpoczęto je w latach 80, ale Mauzoleum nie ukończono. Obecnie trwają prace remontowe nad tymi częściami, które zostały wybudowane i wykończeniowe.

7. Najstarszy kościół

Najstarszym kościołem w mieście – a jednocześnie jednym z najstarszych i najważniejszych zabytków Ostrołęki – jest kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja.

Budowa tej świątyni zakończyła się w 1399 r, jednak na skutek przebudowy z lat 1647-1660 po oryginalnej zabudowie pozostało jedynie prezbiterium. Odbyła się również modernizacja w 1785 roku.

8. Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w czasie II wojny światowej służył jako więzienie, a także magazyn.

9. Kościół św. Antoniego Padewskiego

Równie ciekawym zabytkiem sakralnym w Ostrołęce jest kościół św. Antoniego Padewskiego. Został wzniesiony w latach 1666-1696.
Jednym z najciekawszych elementów jest obraz św. Antoniego z dzieciątkiem z XVIII wieku.

10. Ulica Głowackiego

Główną ulicą miasta jest ulica Głowackiego, pełniącego funkcję deptaku.