Polska

10 intrygujących ciekawostek w Białym Dunajcu

fot. Archeo16 / Wikipedia

Biały Dunajec – wieś w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim. Zamieszkuje tu ok. 500 osób. Przez wieś przepływa rzeka, również o nazwie Biały Dunajec.

1. Biały Dunajec

Pierwsza wzmianka o Białym Dunajcu pochodzi z 1564 r. Akt lokacyjny został nadany w 1579 r.

2. Sołtysowo

Wieś podzielona jest na 32 części. Najstarsza z nich nosi nazwę Sołtysowo. Jest to również najniżej położona część wsi.

3. Andrzej Galica

Przy Urzędzie Gminy znajduje się pomnik urodzonego w 1873 r. w Białym Dunajcu Andrzeja Galicy. Był on generałem brygady Wojska Polskiego, walczył w Legionach Polskich podczas I wojny światowej. Współtworzył tzw. szkołę podhalańską literatów. Był również twórcą formacji strzelców podhalańskich.

4. Włodzimierz Lenin

W latach 1913-1914 w pensjonacie prowadzonym przez Teresę Skupień mieszkał Włodzimierz Lenin.

5. Wody termalne

Na terenie Białego Dunajca znajdują się dwa ujęcia wód termalnych. Mają one odpowiednio 82 st. C i 86 st. C. Są to jedne z najcieplejszych wód termalnych występujących na terenie Polski.

6.Herb

Gmina Biały Dunajec ma swój herb, który przedstawia trzy złote gwiazdy z białą rybą pod nimi, na błękitnym tle. Pochodzi on z XIX w. Rybą jest najprawdopodobniej często występujący w rzece Biały Dunajec pstrąg.

7. Trebunie-Tutki

Z Białego Dunajca pochodzi słynna rodzina Trebunie-Tutki, którzy występują w zespole o takiej nazwie. Grupa ta koncertuje na całym świecie. Do tej pory wydali 30 płyt, w tym pierwszą o tytule „Żywot Janicka Zbójnika” w 1992 r. Kilkukrotnie byli nominowani do Fryderyków, polskich nagród muzycznych.

8. Dzień Pstrąga

W Białym Dunajcu odbywa się cykliczna impreza plenerowa, która nosi nazwę „Dzień Pstrąga”. Jej częścią są zawody wędkarskie a także konkurs kulinarny na najlepszą potrawę przyrządzoną z pstrąga.

9. Małopolskim Szlaku Oscypkowym

Biały Dunajec leży na Małopolskim Szlaku Oscypkowym, który skupia bacówki, w których można spróbować wyrobów z mleka owczego oraz zapoznać się z metodami ich produkcji.

10. Andrzej Skupień-Florek

O wsi można przeczytać w książce „Biały Dunajec – moja wieś rodzinna”, której autorem jest gawędziarz i poeta podhalański Andrzej Skupień-Florek.