Polska

10 Intrygujących Ciekawostek o Śląsku

fot. Dawid Galus / Wiki

Śląsk to kraina historyczna, która od wieków podzielona była między Polskę, Niemców i Czechy.

O ile za stolicę całego Śląska uznaje się Wrocław, stolicą górnego Śląska jest Opole. Województwo śląskie to zróżnicowana mieszanka prężnie rozwijających się miast, gór i zieleni. Oto kilka ciekawostek na temat Śląska.

1. Sejm Śląski

W podziemiach Sejmu Śląskiego w Katowicach znajdował się skarbiec, w którym schowano skarb śląski podczas drugiej wojny światowej. Gdyby ktoś próbował go okraść, całe pomieszczenie utonęłoby w basenie.

2. Kopalnia Guido

W kopalni Guido w Zabrzu znajduje się najniżej położony w całej Europie pub. Na terenie kopalni regularnie odbywają się również wystawy, koncerty i inne imprezy kulturalne.

3. Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska na Śląsku jest największą pustynią w całej Polsce. Jej powierzchnia to ponad trzydzieści kilometrów kwadratowych.

4. Tramwaj numer 38

Tramwaj numer 38, który kursuje w Bytomiu, powstał w 1949 roku i jest najstarszym tramwajem w Polsce, który jeszcze kursuje. Uroku dodają mu drewniane ławki w środku i metalowa tabliczka z numerem.

5. Żubry

Żubry w Polsce zostały niemalże całkowicie wybite przez człowieka. Na ratunek gatunkowi przyszły żubry z hodowli żubrów w Pszczynie, dzięki którym gatunek udało się przywrócić. W Pszczynie zwierzęta te pojawiły się pod koniec XIX wieku, kiedy przywieziono je z Puszczy Białowieskiej.

6. Las Murckowski

Dzięki Lasom Murckowskim i przemyślanemu zagospodarowaniu terenu, Katowice są trzecim najabardziej zielonym miastem w Polsce. Lasy zajmują aż czterdzieści procent miasta.

7. Park Śląski

Na terenie Parku Śląskiego znajduje się mnóstwo ścieżek rowerowych, wesołe miasteczko zwane Legendią, rosarium i najstarsze w Polsce planetarium.

8. Szlak kulinarny

Szlak kulinarny „Śląskie smaki” łączy ze sobą restauracje, w których można skosztować tradycyjnych śląskich potraw, do których należą na przykład rolady wołowe, modra kapusta i kluski śląskie, ale również miejsca, gdzie podawane są dania jurajskie, beskidzkie i zagłębiowskie.

9. Szlakiem Orlich Gniazd

Pośród wszystkich województw Śląskie zajmuje drugie miejsce pod względem ilości zamków. Warto wybrać się na wycieczkę Szlakiem Orlich Gniazd, gdzie na trasie można odwiedzić zamki królewskie i prywatne, a także baszty i warowne budowle.

10. Synagoga

Śląsk do drugiej wojny światowej był ważnym ośrodkiem kultury i społeczności żydowskiej. W Bytomiu znajdowała się wspaniała synagoga w stylu mauretańskim, która została spalona podczas Nocy Kryształowej.

Do dziś na terenie województwa znajduje się sporo pamiątek po żydowskich mieszkańcach, od pięknie zdobionych kamienic aż po kirkuty.