10 intrygujących ciekawostek o Śląsku

Śląsk to kraina historyczna, która od wieków podzielona była między Polskę, Niemców i Czechy.

O ile za stolicę całego Śląska uznaje się Wrocław, stolicą górnego Śląska są Katowice. Województwo śląskie to zróżnicowana mieszanka prężnie rozwijających się miast, gór i zieleni.

Oto kilka ciekawostek na temat Śląska.

1. Sejm Śląski

W podziemiach Sejmu Śląskiego w Katowicach znajdował się skarbiec, w którym schowano skarb śląski podczas drugiej wojny światowej. Gdyby ktoś próbował go okraść, całe pomieszczenie utonęłoby w basenie.

2. Kopalnia Guido

W kopalni Guido w Zabrzu znajduje się najniżej położony w całej Europie pub. Na terenie kopalni regularnie odbywają się również wystawy, koncerty i inne imprezy kulturalne.

3. Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska na Śląsku jest największą pustynią w całej Polsce. Jej powierzchnia to ponad trzydzieści kilometrów kwadratowych.

4. Tramwaj numer 38

Tramwaj numer 38, który kursuje w Bytomiu, powstał w 1949 roku i jest najstarszym tramwajem w Polsce, który jeszcze kursuje. Uroku dodają mu drewniane ławki w środku i metalowa tabliczka z numerem.

5. Żubry

Żubry w Polsce zostały niemalże całkowicie wybite przez człowieka. Na ratunek gatunkowi przyszły żubry z hodowli żubrów w Pszczynie, dzięki którym gatunek udało się przywrócić. W Pszczynie zwierzęta te pojawiły się pod koniec XIX wieku, kiedy przywieziono je z Puszczy Białowieskiej.

6. Las Murckowski

Dzięki Lasom Murckowskim i przemyślanemu zagospodarowaniu terenu, Katowice są trzecim najabardziej zielonym miastem w Polsce. Lasy zajmują aż czterdzieści procent miasta.

7. Park Śląski

Na terenie Parku Śląskiego znajduje się mnóstwo ścieżek rowerowych, wesołe miasteczko zwane Legendią, rosarium i najstarsze w Polsce planetarium.

8. Szlak kulinarny

Szlak kulinarny „Śląskie smaki” łączy ze sobą restauracje, w których można skosztować tradycyjnych śląskich potraw, do których należą na przykład rolady wołowe, modra kapusta i kluski śląskie, ale również miejsca, gdzie podawane są dania jurajskie, beskidzkie i zagłębiowskie.

9. Szlakiem Orlich Gniazd

Pośród wszystkich województw Śląskie zajmuje drugie miejsce pod względem ilości zamków. Warto wybrać się na wycieczkę Szlakiem Orlich Gniazd, gdzie na trasie można odwiedzić zamki królewskie i prywatne, a także baszty i warowne budowle.

10. Synagoga

Śląsk do drugiej wojny światowej był ważnym ośrodkiem kultury i społeczności żydowskiej. W Bytomiu znajdowała się wspaniała synagoga w stylu mauretańskim, która została spalona podczas Nocy Kryształowej.

Do dziś na terenie województwa znajduje się sporo pamiątek po żydowskich mieszkańcach, od pięknie zdobionych kamienic aż po kirkuty.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *