10 intrygujących ciekawostek o Łodzi
Łódź to stolica województwa łódzkiego i niepowtarzalne miasto, w którym pamiątki po rewolucji przemysłowej stoją tuż obok nowoczesnych gmachów.
To również osławione miasto rodzinne Juliana Tuwima i wielki ośrodek akademicki oraz kulturalny.
Oto kilka ciekawostek na temat Łodzi.
1. Książąt łęczyckich
We wczesnym średniowieczu Łódź była wsią należącą do książąt łęczyckich. Prawa miejskiej miejscowość otrzymała w pierwszej połowie XV wieku, a tym samym pozwolono na urządzanie targów na jej terenie.
2. Ulica Pomorska
Najdłuższą ulicą w Łodzi jest ulica Pomorska, ale za to o wiele bardziej popularna ulica Piotrowska jest jedną z najdłuższych ulic handlowych w całej Europie. To przy niej stoją najważniejsze kamienice i świątynie w mieście, a także mnóstwo sklepów, kawiarni i restauracji.
3. Karol Scheibler
W rezydencji Karola Scheiblera znajduje się obecnie Muzeum Kinematografii, w którym można poznać historię polskiego filmu, a także zobaczyć na własne oczy oryginalne scenografie z wielu filmów.
4. Włókiennictwo
Niezaprzeczalną potęgę łódzkiego włókiennictwa widać do dziś w miejskiej zabudowie, ponieważ postarano się, aby zabytkowe obiekty zaadaptować zgodnie ze współczesnymi potrzebami. Doskonałym przykładem jest łódzka Manufaktura, stanowiąca dziś olśniewające centrum komercyjno-kulturalne.
5. Łódzkie Muzeum Sztuki
Łódzkie Muzeum Sztuki należy do najstarszych i najpopularniejszych muzeów sztuki współczesnej w całej Europie.
6. Przyrost mieszkańców
W ciągu stu lat, od 1815 roku do roku 1915, liczba mieszkańców Łodzi powiększyła się sześćset razy. Taki przyrost stanowi ewenement na skalę światową i świadczy o tym, jak ważnym punktem w tej części Europy było miasto w XIX i na początku XX wieku.
7. Osobistości
W Łodzi urodziło się sporo osobistości, które miały wielki wpływ na polską kulturę i politykę.
To tutaj na świat przyszedł autor najpiękniejszych wierszy dla dzieci i nie tylko, Julian Tuwim, ale również Jan Karski, tajny emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego, który jako pierwszy poinformował Zachód o sytuacji w okupowanej Polsce i Holokauście.
8. Obowiązek powszechnego nauczania
Łódź była pierwszym miastem polskim, w którym wprowadzono obowiązek powszechnego nauczania. Stało się to w 1919 roku.
9. Polski film fabularny
W Łodzi przy ulicy Łąkowej powstał pierwszy polski film fabularny realizowany po drugiej wojnie światowej. Powstał w 1946 roku, a łódzkie ulice miały odwzorowywać wybrane miejsca w Warszawie.
10. Wrangler
Dżinsy Wrangler, które są znane na całym świecie, zostały zaprojektowane przez łódzkiego krawca pochodzenia żydowskiego, Bernarda Lichtensteina.