10 intrygujących ciekawostek o Eugeniuszu Kwiatkowskim
Eugeniusz Kwiatkowski urodził się w 30 grudnia 1888 w rodzinie ziemiańsko-inteligenckiej na terenach Galicji Wschodniej. Studiował na Politechnice Lwowskiej. Do najciekawszych faktów związanych z jego życiem zalicza się:
1. Legiony Józefa Piłsudskiego
Po studiach wstąpił do Legionów Józefa Piłsudskiego.
2. Ignacy Mościcki
Przyjaźnił się z wykładowcą z uczelni, Ignacym Mościckim, który zarekomendował go na stanowisko ministra przemysłu i handlu w drugim rządzie Kazimierza Bartla.
3. Zakłady Azotowe
Kiedy z Ignacym Mościckim trafił do Zakładów Azotowych w Chorzowie to skomplikowaną technologię uruchomili w ciągu miesiąca od przejęcia zakładów, po odejściu całej niemieckiej kadry.
4. II wojna światowa
Po wybuchu II wojny światowej Kwiatkowski został internowany w Rumunii. Później przyjął propozycję wejścia do Rządu Jedności Narodowej, gdzie otrzymał funkcję Delegata Rządu ds. Odbudowy Wybrzeża. W tym czasie w gdyńskim i gdańskim porcie zaczęto przeładowywać kilkanaście milionów ton towarów rocznie.
5. Autor koncepcji
Był znany, jako autor koncepcji rozwoju handlu morskiego oraz budowniczy portu w Gdyni (w latach 1935-1939 Gdynia stała się jednym z największych portów w tej części Europy).
6. Politechnika Warszawska
Kwiatkowski wykładał gazownictwo na Politechnice Warszawskiej. W swoich publikacjach zwracał uwagę na problem eksploatacji gazu.
7. Sukcesy
Jednym z sukcesów Kwiatkowskiego było zbudowanie w latach 1927–1930 Zakładów Azotowych w Mościcach pod Tarnowem, a dobrą koniunkturę wykorzystywał do stabilizacji złotego.
8. Mandat posła
W 1930 roku, gdy usłyszał o aresztowaniach przedstawicieli opozycji, zrzekł się mandatu posła. Dla swoich działań szukał szerokiego porozumienia politycznego.
9. Wicepremier
W październiku 1935 roku objął on funkcję wicepremiera ds. gospodarczych i ministra skarbu, w ramach tej funkcji chciał pobudzić polską gospodarkę i doprowadzić do zminimalizowania bezrobocia.
Do tego miała służyć inwestycja w postaci Centralnego Okręgu Przemysłowego, który znajdował się w tzw. trójkącie bezpieczeństwa. W ramach tej inwestycji stworzono 100 tys. miejsc pracy.
10. Władze ludowe
Władze ludowe usunęły go ze stanowiska w 1948 roku, po czym wrócił do rodzinnego Krakowa, gdzie zmarł w 1974 roku.