Ciekawostki

10 interesujących ciekawostek o Kudowie-Zdroju

Kudowa-Zdrój to miejscowość o charakterze uzdrowiskowym, kojarząca się przede wszystkim z sanatoriami, pijalnią wód i Parkiem Zdrojowym.

Choć pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z czasów średniowiecza, swój obecny charakter zapewnia zmianom, które zaszły tutaj w XIX wieku.

Oto kilka ciekawostek na temat Kudowy-Zdroju.

1. Lipolitov

Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z XIV wieku. Wówczas nosiło ono nazwę Lipolitov, którą później zmieniono na Chudoba. Obecna nazwa miasta funkcjonuje dopiero od 1946 roku.

2. Źródła leczniczych wód

W XVII wieku na tych terenach odkryto źródła leczniczych wód, które cechowały się różnym składem chemicznym. Wówczas również powstały pierwsze urządzenia kąpielowe wykonywane z drewna.

3. Nowoczesne uzdrowisko

W drugiej połowie XVIII wieku miasto stało się własnością spółki lekarzy, którzy dołożyli wszelkich starań, aby zamienić Kudowę-Zdrój w nowoczesne uzdrowisko. A już w XIX wieku miasto zostało okrzyknięte pierwszym uzdrowiskiem kardiologicznym na terenie Niemiec.

4. Wyższe sfery

Przed pierwszą wojną światową miasto było popularne pośród wyższych sfer, a jeżdżenie „do wód” miało załatwiać rozmaite problemy zdrowotne, z jakimi się wówczas borykano.

5. Oboz koncentracyjny

Podczas drugiej wojny światowej na terenie miasta istniała filia obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, w której pracowało około trzech tysięcy więźniów.

6. Szlak Ginących Zawodów

W Kudowie-Zdrój znajduje się Szlak Ginących Zawodów, na którym można poznać tajniki garncarstwa, tkactwa, kowalstwa czy piekarstwa.

7. Błędne Skały

Nieopodal czeskiej granicy, na styku Kudowy i Karłowa, można odnaleźć magiczne miejsce znane jako Błędne Skały. To skalny labirynt składający się z bloków w kształcie grzybów i baszt oraz miejsce, w którym kręcono sceny do „Opowieści z Narnii”.

8. Park Zdrojowy w Kudowie

Park Zdrojowy w Kudowie powstał w XVII wieku, a jego projekt był wzorowany na popularnych wówczas ogrodach w stylu angielskim. Na jego terenie znajdują się wszystkie eksploatowane źródła wód mineralnych oraz większość budynków leczniczych.

9. Kaplica Czaszek

Kaplica Czaszek to wyjątkowy zabytek sakralny w Kudowie-Zdroju. Powstała w drugiej połowie XVIII wieku, a jej ściany i sufity ozdobione są kośćmi i czaszkami ofiar wojny trzydziestoletniej.

10. Spór

Po drugiej wojnie światowej miasto było przedmiotem sporu między Czechami i Polakami, a kiedy przypadło w udziale Polsce, jego dotychczasową ludność przesiedlono.