Ciekawostki

10 interesujących ciekawostek w Muszynie

Fot. Jerzy Opioła / Wikipedia

Muszyna to miasto w województwie małopolskim w dolinie rzeki Poprad i dwóch jej dopływów, potoków Szczawnik i Muszynka. Przyciąga do siebie poprzez status miejscowości uzdrowiskowej i rozlewniami wód mineralnych, ale warto poznać o Muszynie kilka interesujących faktów.

1. Pijalnia wody mineralnej

Wśród atrakcji, jakie czekają na przyjezdnych, czekają pijalnie wody mineralnej, sanatoria uzdrowiskowe, baseny i parki.

2. Prawa miejskie

Miasto założone zostało w 1209 roku, zaś prawa miejskie uzyskało w 1356 roku.

3. Jana Kochanowski

Jedna z fraszek Jana Kochanowskiego pod tytułem „Do starosty muszyńskiego” skierowana była do starosty muszyńskiego i przyjaciela autora, Stanisława Kępińskiego.

4. Nazwa miejscowości

Nazwa miejscowości wzięła się od potoków, które przepływają obok niej. Duża wilgotność prowadzi do porastania brzegów przez mech, który z języka łacińskiego brzmi musci, zaś po włosku muschi – te słowa nadały miano potokowi Muszynka i miastu Muszyna.

5. Ruiny zamku starostów

W Muszynie znajduje się kilka wartych zobaczenia zabytków: ruiny zamku starostów Państwa Muszyńskiego z XIV wieku, cmentarz żydowski, barokowy kościół obronny pod wezwaniem świętego Józefa z XVII wieku, podzamkowy zespół dworski z przełomu XVIII i XIX wieku, w którym obecnie mieści się Muzeum Regionalne PTTK.

6. Wyciągi narciarske

Od 2008 roku Muszyna jest połączona systemem 10 wyciągów narciarskich z ośrodkiem zlokalizowanym w Wierchomli Małej.

7. Szlaki turystyczne

Przez miasto przechodzą dwa szlaki turystyczne: żółty prowadzący z Muszyny do Wysowej-Zdroju oraz zielony z Muszynki do Żegiestowa.

8. Kuchna regionalna

Daniami kuchni regionalnej Muszyny są: bobalki – wigilijne ciasto drożdżowe maczane w mleku i jedzone z makiem, kapuśniarka – postna zupa na Wielki Piątek i Adwent, bulaniki – surowe ziemniaki z pieprzem i solą pieczone na płycie kuchennej, babałuchy – kulki drożdżowe z marmoladą.

9. Miejscowośc uzdrowiskowa

Muszyna stała się miejscowością uzdrowiskową w latach 20. XX wieku za sprawą starań ówczesnego burmistrza, do Związku Uzdrowisk Polskich została przyłączona w 1930 roku. Pierwsze odwierty wód mineralnych – nazwane Antoni i Wanda – dokonane zostały w 1932 roku.

10. Aktywny czas

W Muszynie można spędzić aktywnie czas, korzystając z basenów, lodowiska, wyciągów narciarskich. Istnieje także możliwość spływu kajakowego rzeką Poprad.