Polska

10 interesujących ciekawostek w Legnicy

fot. Andrzej19 / Wikipedia

Legnica – miasto w województwie dolnośląskim, siedziba powiatu Legnica. Powierzchnia wynosi 56,29 km2, a liczba ludności ok. 98 tys. Przepływają tędy 3 rzeki, Kaczawa, Czarna Woda i Wierzbiak oraz 3 potoki, Kopanina, Pawłówka i Lubiatówka.

1. Powstanie

Pierwsze udokumentowane wzmianki na temat osadnictwa na terenie dzisiejszej Legnicy pochodzą z VIII w. i dotyczą grodu plemienia Trzebowian. Nazwa grodu została po raz pierwszy wspomniana w 1149 r. w dokumencie Bolesława Kędzierzawego.

2. Bitwa

9 kwietnia 1241 r. pod Legnicą rozegrała się bitwa pomiędzy rycerstwem europejskim a Mongołami. Wojska mongolskie odniosły wówczas zwycięstwo, a w bitwie zginął m. in. Henryk II Pobożny. W Muzeum Miedzi można zobaczyć obraz Waltera Bayera „Bitwa pod Legnicą z 1241 r.”.

3. Złóża miedzi

Okolice Legnicy słyną z bogatych złóż miedzi. Wydobywano ją tu już w średniowieczu. Obecnie miasto jest największym ośrodkiem Legnicko-Głogowskiego Zagłębia Miedziowego. Znajduje się ono w czołówce światowej pod względem wydobycia na świecie.

4. Garnizon Armii Radzieckiej

W Legnicy w latach 1915-1993 stacjonował garnizon Armii Radzieckiej. W związku z tym do miasta przylgnęło miano „Mała Moskwa”. Rosjanie na swoje potrzeby zadysponowali ok. 1200 obiektów.

5. Muzeum Miedzi

W Muzeum Miedzi w Legnicy można zobaczyć eksponaty związane zarówno z wydobyciem i obróbką tego metalu, jak również z historią i kulturą regionu. Pierwsze muzeum powstało już w 1879 r., jednak jego zbiory zostały zniszczone podczas II wojny światowej.

6. Zamek Piastowski

W mieście znajduje się ceglany Zamek Piastowski, który pochodzi z przełomu XII i XIII w. Wybudowany został na terenie wspomnianego już grodu Trzebowian.

Wśród oryginalnych elementów warto zwrócić uwagę na renesansowy portal bramy wjazdowej, pozostałości późnoromańskiej kaplicy św. Benedykta i Wawrzyńca oraz na gotyckie wieże św. Jadwigi i św. Piotra. Zamek Piastowski jest jednym z najstarszych zamków w kraju.

7. Obiekty architektoniczne

Wśród ciekawych obiektów architektonicznych w mieście wyróżniają się kamienice „śledziowe”. Mieszczą się w Rynku. Tworzy je 8 kamienic. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od istniejących tu niegdyś kramów rybnych. Cztery kamienice reprezentują renesans, a cztery klasycyzm.

8. Szlakiem Grodów Piastowskich

Miasto jest organizatorem corocznego międzynarodowego wyścigu kolarskiego „Szlakiem Grodów Piastowskich”. Wyścig należy do cyklu UCI Europe Tour, a po raz pierwszy został zorganizowany w 1966 r.

9. Najcieplejsze miasto w Polsce

Legnica nazywana jest najcieplejszym miastem w Polsce. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi tu ponad 8,5 st. C. Okres wegetacyjny trwa tu k. 225 dni.

10. Pomniki przyrody

W Legnicy aż 212 drzew stanowi pomniki przyrody. Wśród nich wyróżnia się Aleja Platanów, rosnących wzdłuż ul. Libana. Składa się na nią 11 okazów o obwodach od 267 do 414 cm.