Ciekawostki

10 Interesujących ciekawostek o Ustroniu

Ustroń to piękna górska miejscowość, która odwiedzana jest zawsze przez tysiące ciekawych turystów. To prawdziwa kopalnia atrakcji i niezwykle interesujących ciekawostek z nimi związanych. Bezapelacyjnie warto się zapoznać z tymi najlepszymi, gdyż w dużym stopniu pozwoli to zrozumieć, skąd bierze się fenomen tej urokliwej miejscowości.

1. Nazwa

Pierwsza ciekawostka dotyczy samej nazwy owej miejscowości. Istnieje teoria, że nazwa Ustroń sięga aż 1241 roku, kiedy oddział tatarów spalił tu polskich jeńców, a słowo „ustrina” odnosi się do pogorzeliska ludzkich ciał.

2. Ustroń Górny

Kolejna z ciekawostek dotyczy Ustronia Górnego, który powstał już w szesnastym wieku, a w dniu dzisiejszym jest to nic innego, jak główne centrum tego miasta.

3. Właściwości lecznicze

Ustroń słynie również z tego, że w dziewiętnastym wieku odkryto tu wodę, która posiada właściwości lecznicze, dzięki czemu miasto stało się popularne jako miejscowość uzdrowiskowa, przyciągając tym samym ludzi z całej Polski.

4. Najlepsze solanki i borowiny

Kolejna z ciekawostek również dotyczy tych uzdrowiskowych właściwości. Otóż obecnie Ustroń słynie z tego, że na swoim terenie posiada wiele ośrodków rehabilitacji i sanatoriów, a co istotniejsze solanki i borowiny są nazywane najlepszymi na terenie całego kraju.

5. Sanatorium Miłości

Inna ciekawostka dotyczy dosyć sławnego serialu telewizyjnego, czyli „Sanatorium Miłości”. To właśnie w Ustroniu, w sanatorium Równica nakręcone zostały dwie serie tego niezwykle interesującego programu.

6. Leśny Park Niespodzianek

To niezwykłe miejsce, w którym można podziwiać pokazy drapieżnych ptaków, jak i również inne interesujące zwierzęta, jak na przykład żubry i jelenie szlachetne.

7. Park Zdrojowy

To niezwykle piękne miejsce do odpoczynku, ale i nie tylko. Otóż słynie on również z tego, że jest idealnym miejscem do ćwiczeń na świeżym powietrzu w otoczeniu przepięknej natury.

8. Stara Zagroda

To prywatne muzeum etnograficzne, w którym można znaleźć drewniane stoły i stodołę, oraz podziwiać rekonstrukcje budowli z osiemnastego wieku.

9. Szlak Widokowy

Ustroń słynie również z faktu, że przebiega przez niego niesamowity Szlak Widokowy. To idealne miejsce na spacery, przy magicznych widokach, których nie zapomni się do końca życia.

10. Park Kuracyjny

Kolejna z ciekawostek dotyczy Parku Kuracyjnego. Otóż powstał on tuż po zagospodarowaniu niezwykle starych nieużytków żużlowej hałdy. Obecnie znajduje się tam Amfiteatr i jest miejscem, gdzie wolny czas spędzają przede wszystkim kuracjusze.