Ciekawostki

10 Ciekawostek o Prehistorycznych Zwierzętach

Ciężko nam sobie wyobrazić jak wyglądało życie na ziemi wiele tysięcy lat przed naszą erą.

Jednak już wtedy planetę zamieszkiwały zwierzęta, w tym te największe – dinozaury.

Wiele z tamtych organizmów nie było w ogóle podobnych do tych jakie znamy dzisiaj, dlatego warto przybliżyć sobie kilka dawnych stworzeń.

1. TYGRYS SZABLOZĘBNY

Miał charakterystyczne długie kły wystające też przy zamkniętych szczękach. Jego wizerunek przedstawiono w filmie „Epoka Lodowcowa”.

2. MEGATERIUM

Był leniwcem, jednak takim ważącym tyle ile dzisiejszy słoń. Mieszkał w Ameryce Południowej. Gatunek wyginął ponad 10 000 tysięcy lat temu.

3. TITANOBOA

Gigantyczny wąż, którego szczątki znaleziono w Kolumbii. Jego ciało liczyło ponad 15 metrów, a waga przekraczała tonę.

4. BALAUR

Był to gatunek ptaka nielota, prawdopodobnie roślinożernego. Występował na terenie obecnej Rumunii. Mierzył 2 metry i ważył około 20 kg.

5. LIOPLEURODON

Olbrzymi gad morski żyjący ponad 160 milionów lat temu. Jego ślady odkryto w Anglii w 1873 roku. Waga mogła sięgać 5 ton, a długość około 10 metrów.

6. PHORUSRHACIDAE

Wielki drapieżny ptak-nielot, który potrafił szybko biegać. Żyły głównie w Ameryce Południowej. Jego wysokość mogła wynosić prawie 2,5 metra, a waga sięgać niecałych 200 kg.

7. MEGALODON

Jeden z gatunków rekina, największego drapieżnika żyjącego w wodzie. Wymarł około 3 milionów lat temu. Tylko jeden z zębów megalodona znaleziony w 1996 roku miał 17 cm długości. W następnych latach odkrywano jeszcze większe okazy zębów, co dało możliwość oszacowania wielkości rekina na 18 metrów.

8. SILEZAUR

Rodzaj roślinożernego dinozaura żyjącego kiedyś na dzisiejszym terytorium Polski. Jego nazwa pochodzi od województwa śląskiego, gdzie go znaleziono. Liczył 2 metry i ważył co najmniej 40 kg.

9. SMOK

Należał do rodziny drapieżnych archozaurów. Skamieniałości jego szczątków odkryto w Polsce w miejscowości Lisowice. Osiągał wysokość 6 metrów, z czego 60 cm mierzyła sama czaszka.

10. PTEROZAURY

Największe zwierzę jakie kiedykolwiek latało. Dominowały w przestrzeni powietrznej przez długi okres czasu. Do dzisiaj znaleziono 120 gatunków.