10 interesujących ciekawostek o Łazienkach w Warszawie

Do najcenniejszych zabytków łazienek w Warszawie zalicza się Pałac na Wyspie, który został zrekonstruowany po wojennych zniszczeniach i obecnie jego wnętrza stanowią jedne z najlepszych przykładów klasycyzmu w Polsce.

Jakie jeszcze ciekawostki kryją Łazienki?

1. Teatr na Wodzie

Teatr na Wodzie naśladuje starożytne ruiny. W sezonie letnim odbywają się tu koncerty i przedstawienia teatralne. Pierwsze przedstawienie pokazano w 1791 roku, w rocznicę elekcji Stanisława Augusta Poniatowskiego.

2. Fascynacja starożytnością

XVIII wiek to okres fascynacji starożytnością. Właściciel Łazienek Stanisław August Poniatowski zatrudniał kopistów, którzy podglądali archeologów i precyzyjnie odrysowywali to, co było odkrywane.

Monarcha przeglądał setki rysunków i wskazywał te, które miały być zrealizowane. W starożytnej Grecji i Rzymie dominującym materiałem budowlanym był kamień i glina. Natomiast w Łazienkach w Warszawie głównym budulcem było drewno.

3. Rezydencja monarchy

Jedną z ozdób rezydencji monarchy były drzewka pomarańczy, które na zimę chowano pod dachem, w ciepłym miejscu z wielkimi oknami (Stara Oranżeria).

4. Malowidło pejzażowe

Na północnej ścinanie Starej Pomarańczarni odkryto malowidło pejzażowe, które miało być nową aranżacją kolumnad Pałacu Na Wodzie.

5. Stanisław August Poniatowski

Stanisław August Poniatowski w Łazienkach spędzał czas od końca maja do września. Jego oficjalną siedzibą był Zamek Królewski.

6. Belweder

Belweder został przyłączony do Łazienek w 1767 roku i uruchomiono w niej Królewską Fabrykę Farfurów (wytwórnia fajansów), która działała przez 12 lat.

7. Biały Domek

W latach 1801-1905 w Białym Domku mieszkał będący na wygnaniu król Francji Ludwik XVIII.

8. Królestwo Polskie

Belweder został odkupiony przez rząd Królestwa Polskiego, po tym jak książę Józef Poniatowski oddał go za długi Onufremu Kickiemu. Od tej pory Belweder przeznaczono na siedzibę wielkiego księcia Konstantego.

9. Cesarz Franciszek Józef

W maju 1849 roku car Mikołaj przyjmował w Łazienkach cesarza Franciszka Józefa.

10. II wojna światowa

W czasie II wojny światowej Łazienki zostały zamknięte dla ludności polskiej, a pomnik Chopina wysadzono w powietrze.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *