Ciekawostki

10 Interesujących ciekawostek o Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

Ruiny Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu | Fot. Nikonek / Wikipedia

Jura Krakowsko-Częstochowska to kraina, która zaprasza do siebie każdego, kto chce poznać umieszczone na jej trasie zamki, poobcować z naturą i w aktywny sposób spędzić czas. Pełna niezwykłego, zapierającego dech w piersi krajobrazu przyciąga miłośników wspinaczek i fotografii, jednak ma do zaoferowania o wiele więcej. W tym artykule przedstawiamy czasami zaskakujące ciekawostki o Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

1. Skały Kroczyckich

Na wapiennych wzgórzach ostańcowych Skał Kroczyckich utworzony został rezerwat „Góra Zborów”.

2. Zjawiska krasowe

Tym, co wyróżnia Jurę od innych krain, są zjawiska krasowe, do których należą między innymi jaskinie – jest ich ponad 1700, do jednej z najbardziej znanych zaliczana jest Jaskinia Łokietka – doliny krasowe, zagłębienia pozbawione powierzchniowych odpływów, liczne wywierzyska.

3. Jaskinia Studnisko

Najgłębszą jaskinią na Wyżynie jest jaskinia Studnisko położona w rezerwacie przyrody Sokole Góry, ma głębokość 77,5 metra, zaczyna się pionową studnią o głębokości 30 metrów.

4. Jura Krakowsko-Częstochowska

Jura Krakowsko-Częstochowska jest domem dla około 70% gatunków zwierząt występujących w Polsce, w tym dla 19 z 25 znanych w kraju gatunków nietoperzy.

5. Orle Gniazda

System zamków „Orle Gniazda”, jakie powstały na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, chronił niegdyś granice Królestwa Polskiego przed atakami z Górnego Śląska. Ruiny zamków znajdują się w Olsztynie, w Podzamczu (zamek Ogrodzieniec., w Mirowie i w Smoleniu.

6. Mezoregiony

Wyżynę dzieli się na cztery mezoregiony fizycznogeograficzne: Wyżynę Częstochowską, Wyżynę Olkuską, Rów Krzeszowicki, Garb Tenczyński.

7. Góra Zborów

Na górze Zborów znajduje się skała „Wielbłąd” – została nazwana tak ze względu na swój kształt, który z odległości przypomina właśnie to zwierzę.

8. Szlak Doliny Racławki

Na terenie Wyżyny utworzone zostały szlaki piesze, na przykład Szlak Doliny Racławki, szlaki rowerowe oraz szlak konny.

9. Dwie pustynie

Na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej znajdują się dwie pustynie: Pustynia Błędowska oraz Pustynia Siedlecka. Wśród atrakcji występują również Dolinki Krakowskie, rekonstrukcja drewnianego grodu na Górze Birów w Podzamczu, trasy dla quadów, parki linowe, wyciągi narciarskie.

10. Wspinaczka

Na niektóre ze skał można się wspinać. Stopień trudności wynosi od II do VI. Niestety, niektóre skały okazały się dla niektórych wspinaczy zbyt trudne i tracili życie, dlatego ważne jest przygotowanie do wspinaczki oraz odpowiedni sprzęt i dobranie poziomu trudności pod możliwości.