Ciekawostki

10 Interesujących ciekawostek o Grupie Laokoona

fot. Hagesandros, Athenedoros, and Polydoros – Marie-Lan Nguyen / Wikipedia

Grupa Laokoona jest jedną z najpopularniejszych rzeźb starożytności.

Naukowcy twierdzą, że jest dziełem greckim pochodzącym z okresu hellenistycznego, choć istnieje również teoria, że stanowi rzymską kopię albo fałszerstwo autorstwa Michała Anioła.

Co warto wiedzieć o enigmatycznej rzeźbie?

1. Grupa Laokoona

Jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych rzeźb starożytnych. Przedstawia Laokoona, trojańskiego kapłana, i jego synów zabitych przez węże morskie. Scena ta pojawia się w drugiej księdze „Eneidy” Wergiliusza.

2. XVI wiek

Rzeźba została odkryta zupełnie przez przypadek na początku XVI wieku. Znaleziono ją podczas prac w winnicy na jednym z siedmiu wzgórz rzymskich, Eskwilinie.

3. Giuliano da Sangallo

Odnalezienie rzeźby było wówczas wielkim wydarzeniem w całym Rzymie. Pierwszą osobą, która rozpoznała starożytne dzieło był Giuliano da Sangallo, który czytał opis rzeźby w starożytnych zapiskach Pliniusza.

4. Papież Juliusz II

Wkrótce rzeźbę odkupił papież Juliusz II. Została umieszczona w Belwederze, a jeden z uczniów Michała Anioła zrekonstruował jej brakujące elementy.

5. XVIII wiek

Pod koniec XVIII wieku rzeźba została wywieziona do Paryża jako zdobycz wojenna. Dopiero klęska Napoleona w pierwszej połowie XIX wieku sprawiła, że Grupa Laokoona wróciła do Watykanu.

6. Muzea Watykańskie

Obecnie starożytne dzieło znajduje się w Muzeach Watykańskich.

7. Museo Barracco di Scultura Antica

W 1906 roku austriacko-czeski archeolog oraz dyrektor Museo Barracco di Scultura Antica w Rzymie odnalazł oryginalne ramię ojca z rzeźby. Po dokonanej w 1960 roku renowacji dzieła przywrócono je na właściwe miejsce.

8. Muzeum Uffizi

Jedna z najwierniejszych kopii oryginalnej rzeźby hellenistycznej znajduje się w muzeum Uffizi we Florencji. Jej kopie znajdują się również w British Museum w Londynie oraz w Rijksmuseum w Amsterdamie.

9. Trzy akty tragedii

Dzieło obrazuje trzy akty tragedii Laokoona i jego synów. Jeden z synów już nie żyje, ojciec reprezentuje siłę i wolę walki, a z kolei drugi syn ma jeszcze szansę na ratunek.

10. Biały marmur

Rzeźba została wykonana z siedmiu kawałków białego marmuru. Znawcy przypisują ją Szkole Pergamońskiej i zaznaczają, że jest to najbardziej reprezentatywny przykład hellenistycznego baroku. Styl ten cechuje dynamizm i eksponowanie muskulatury.