Polska

10 Interesujących ciekawostek o Czorsztynie

Czorsztyn to wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, na wschodnim skraju Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, na pograniczu Pienin i Gorców nad Zbiornikiem Czorsztyńskim.Przyciąga do siebie turystów za sprawą jeziora i zamku, ale to nie wszystko, co może w niej zainteresować.

1. Zamek w Czorsztynie

fot. Jakub Hałun | Wikipedia

Zamek w Czorsztynie, będący największą atrakcją wsi, to tak właściwie ruiny zamku z XIV wieku ulokowane na Górze Zamkowej. Teren jest zabezpieczony, wejście na niego płatne. Powstanie zamku jest łączone przez historyków z działalnością świętej Kingi jako Pani Sądeckiej.

2. Trzy Korony

fot. Jerzy Opioła | Wikipedia

Przez Czorsztyn przebiega niebieski szlak – trasa piesza, idąc którą, w trzy godziny można dotrzeć na Trzy Korony. Poza nim przez wieś przebiega również szlaki czerwone, zielone i żółte.

3. Niezwykły skansen

Na północnym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego (półwysep Stylchyn. ulokowana jest Osada Czorsztyn – niezwykły skansen, do którego trafiło 31 obiektów, które w innym wypadku zniknęłyby pod powierzchnią jeziora, pochodzące ze wsi: dawnych Maniów, Kluszkowiec i Czorsztyna. Zabudowania skansenu datuje się na XIX i początek XX wieku.

4. Szlak turystyczny

W Czorsztynie znajduje się znakowany szlak turystyczny oraz przystań statków spacerowych.

5. XIII wiek

Za czas założenia wsi datuje się XIII wiek.

6. Kaplica

Poza Zamek innym zabytkiem wsi jest kaplica zbudowana na przełomie XVIII i XIX wieku.

7. Atrakcje sportowe

Wieś to również miejsce, które powinno znaleźć się na mapie fanów rowerów i spływów kajakowych – dla tych pierwszych istnieje możliwość przejechania Pętlą dookoła Jeziora Czorsztyńskiego oraz okolicami Czorsztyna, dla drugich zaś możliwość pływania po Zbiorniku Czorsztyńskim, dla zaawansowanych kajakarzy możliwość spływu Dunajcem.

8. Pieniński Park Narodowy

Teren wsi wchodzi w skład Pienińskiego Parku Narodowego, tu bowiem znajduje się główne wejście do tego parku. Decydując się na spacer, można skorzystać ze wsparcia przewodnika, który wyjaśni stopień trudności każdej z tras.

9. Hala Majerz

Jedną z atrakcji jest Hala Majerz – znajdująca się na szczycie góry Majerz duża hala pasterska, gdzie można na własne oczy zobaczyć wypas owiec czy też pobawić się z owczarkami podhalańskimi. To idealnie miejsce na odpoczynek – hala ma bowiem powierzchnię 50 hektarów.

10. Zapora Czortyńska

Zapora Czortyńska to atrakcja, po której można się przespacerować na odcinku 404 metrów, jeżeli tylko jej wysokość – 60 metrów – nie przyprawi o zawroty głowy.