Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek i Faktów o Sielpi Wielkiej

koło wodne
Koło wodne i młot w Muzeum Starego Przemysłu | fot. Scythian~commonswiki / Wikipedia

Sielpia, a właściwie Sielpia Wielka, to wieś w województwie świętokrzyskim. Jest to miejsce, które przez swoje walory rekreacyjne każdego roku przyciąga do siebie wielu turystów. Co warto wiedzieć o tej wsi?

1. Czarna Konecka

Przez Sielpię Wielką przepływa rzeka Czarna Konecka, która jest dopływem Pilicy.

2. Zalew rekreacyjny

W latach 60. XX wieku powstał tu zalew rekreacyjny o powierzchni 57 hektarów, który stał się idealnym punktem dla powstania wielu ośrodków wypoczynkowych. Otwarcie zalewu nastąpiło 24 czerwca 1962 roku, które to uświetnił ówczesny wiceminister spraw wewnętrznych, Mieczysław Moczar.

3. Największy ośrodek wczasowy

Obecnie Sielpia Wielka to największy ośrodek wczasowy całej ziemi świętokrzyskiej. W okresie letnich wakacji znaleźć można tu bazę noclegową dla pięciu tysięcy osób.

4. Towarzystwo Ornitologiczne

Władze gminy planowały w 2014 roku poszerzenie zalewu rekreacyjnego o kolejne 8 hektarów, jednak sprzeciwili się temu ekologowie z Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

5. Plaża oraz ścieżki rowerowe

Nad zalewem powstała szeroka plaża oraz ścieżki rowerowe, z których korzystać mogą turyści pragnący wypocząć w aktywny sposób. Wieś jest punktem początkowym dla czerwonego szlaku rowerowego, który prowadzi poprzez tereny wokół Końskich, oraz zielonego, który prowadzi do Błotnicy.

6. Szlaki turystyczne

Poza ścieżkami rowerowymi przez Sielpię przechodzą także szlaki turystyczne: niebieski prowadzący z miejscowości Pogorzałe do Kuniaków oraz czerwony prowadzący z rezerwatu przyrody Diabla Góra do Łącznej.

7. Muzeum Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego

W Sielpi zlokalizowane jest Muzeum Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego – jest to filia Muzeum Techniki w Warszawie. Mieści się w dawnym zespole walcowni i pudlingarni z lat 1835-1841. Dawny zakład był tu napędzany olbrzymim kołem wodnym, jego średnica bowiem wynosiła 9 metrów.

8. Turbina wodna.

W zespole walcowni w 1843 roku pojawiła się pierwsza na terenie Królestwa Polskiego turbina wodna.

9. Reaktywacja

Muzeum reaktywowano po II wojnie światowej – wcześniej działało od 1921 roku, ale podczas wojny oryginalne wyposażenie zostało wykradzione – w 1962 roku, wtedy też przeniesiono do niego eksponaty z całego Zagłębia Staropolskiego, głównie z Białogonu.

10. 220 osób

Stała liczba mieszkańców wsi wyniosła w 2006 roku 220 osób.