10 interesujących ciekawostek i ważnych faktów o Mazurku Dąbrowskim

Na wstępie kilka słów o Mazurku Dąbrowskiego.

Utwór, który stworzył Józef Wybicki w roku 1797. Wydany on został na cześć Generała Dąbrowskiego.

Napisany na emigracji w słonecznych Włoszech.

1. Miasteczko Reggio Emilia.

Miasteczko włoskie, które jest zwane również „Miastem trzech kolorów”. Znajduje się ono na Nizinie Padańskiej. Tam też wojska polskie wyemigrowały podczas okupowanej Polski.

2. Napoleon miał Marsyliankę.

Każdy kraj ma swój hymn, gdzie podnosi on wartości i korzenie. I tak również Włosi mieli swoją Marsyliankę. Polacy również osiągnęli te wartości dla swojego kraju hymnem Mazurka Dąbrowskiego.

3. Zabory Polski.

Ziemie zostały wówczas okupowane, gdy hymn powstał na obczyźnie. Przywieziony do kraju jest śpiewany na wydarzeniach i podczas wszystkich świąt narodowych. Wyzwolony kraj z najeźdźców. Choć wojska polskie nie były w stanie przebić się przez tak liczne wojska wroga.

4. Tysiące wojaków na jednego Polskiego żołnierza.

Wrogowie polscy mieli liczne armie, które zmiotły by bataliony polskie w mgnieniu oka. I na jednego żołnierza z batalionu polskiego przypadało około 10 tysięcy żołnierzy armii wroga.

5. Brak szacunku do hymnu.

Hymn został ustanowiony przez władze państwa. Nie może on być w jakikolwiek bezczeszczony. Podczas śpiewania hymnu należy stać na baczność.

6. 26-II- 1927

Data 26 luty 1927, która zapisała się do historii Polski. W tym dniu ustanowiono hymn Mazurka Dąbrowskiego, jako hymn narodowy. I do dziś jest on śpiewany.

7. Pieśń tłumaczona na kilka języków.

Pieśń mazurek Dąbrowskiego został przetłumaczony według zasad tłumaczeń na języki obce. Pod kątem treści, przekazu oraz wszystko, co związane jest z pieśnią.

8. Istnieje już kilkadziesiąt lat.

Hymn Mazurek Dąbrowskiego już jest śpiewany ponad 93 lata. Wpłynął on na solidarność na rodu oraz wspólne wartości, dbanie o kraj pod każdym względem.

9. Konflikt rosyjski i Króla Augusta Poniatowskiego.

W czasie konfliktu między reformami kościoła, imperium rosyjskim i Królem Józef Wybicki stanął w konflikcie. I w ten sposób jego działania były kierowane w różne strony. Jego konflikt nie mógł do końca być rozwiązany. Wybicki nazwany został wówczas osobą burzliwą.

10. Konstytucja 3 maja i hymn.

Państwo polskie osiągnęło dwa ważne atrybuty. Pierwszy z nich to konstytucja 3 maja, a drugi z nich to hymn narodowy. Były to dwa ważne instrumenty, które tworzyły jedna wspólną całość. One były drugimi na całym świecie. Stworzone z korzeni patriotyzmu i wartości polskich oraz ich kultury.

4.2/5 - (liczba ocen: 12)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.