10 interesujących atrakcji w Odessie
Odessa, najpiękniejsze miasto na Ukrainie liczące sobie zaledwie 200 lat. Mówi się, że jest to Perełka Morza Czarnego, której zabytków mogą pozazdrościć większe i starsze miasta Europejskie. Miasto zyskuje coraz większą popularność, dzięki klimatowi którego nie da się podrobić oraz licznym uroczym zakątkom.
1. Słynne Schody Potiomkinowskie
Kiedy zaczynamy myśleć o Odessie, pierwsze co przychodzi do głowy to schody, które dzięki filmowi “Pancernik Potiomkin” stały się niezwykle popularne. To tak naprawdę symbol Odessy i klucz do historii tego miasta. Mogą się wydawać mało atrakcyjne, jednak kiedy ma się wiedzę o tym jak na nie patrzeć, zaczynają one nabierać zupełnie innego znaczenia.
Otóż patrząc na nie z dołu nie dostrzeżemy podestów między nimi, a patrząc z góry ma się wrażenie, że schody mają cały czas tę samą szerokość, a w rzeczywistości u podstawy są aż dwukrotnie szersze. U szczytu schodów znajduje się pomnik księcia Richelieu – pierwszego zarządcy miasta.
2. Opera w Odessie
Cenny zabytek Odessy i jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Europie. Opera robi wrażenie zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Można ją zwiedzać z wycieczką, ale żeby poczuć klimat tego miejsca najlepiej wybrać się na spektakl.
3. Deptak, Ulica Deribasowska
Najbardziej atrakcyjna i klimatyczna ulica Odessy. To właśnie tutaj toczy się życie tego miasta. Pełno tu restauracji, barów i sklepów, chętnie odwiedzanych przez mieszkańców i turystów. To tu znajduje się też słynny „Pasaż Odeski” – hotel i centrum handlowe w jednym.
Miłośników literatury zaciekawi zapewne fakt, iż w jednym z budynków mieszkał i tworzył w czasie zesłania Adam Mickiewicz. Powstała nawet tablica pamiątkowa upamiętniająca jego pobyt tutaj. To wtedy powstały słynne „Sonety odeskie”.
4. Sobór Przemienienia Pańskiego w Odessie
Przy placu kończącym ulicę Deribasowską, w samym sercu miasta, wznosi się największa cerkiew prawosławna w Odessie. Obecnie może pomieścić nawet 9 tysięcy osób. Uznawana za cenny zabytek miasta, szczyci się największym kompleksem dzwonów – posiada ich aż 23.
5. Hotel Pasaż
Przepiękny budynek ukazujący dawną świetność Odessy. Wchodzą do środka nasuwa się jedno słowo – przepych. Zanim jednak wejdzie się do hotelu najpierw trzeba przejść przez wewnętrzny dziedziniec w kształcie litery L. Niestety hotel jest nieczynny, a sklepów coraz mniej.
Warto jednak wybrać się tam dla samej architektury. Podziwiając kunsztowne rzeźby i ozdoby trzeba będzie zadrzeć głowę do góry by podziwiać wszystkie detale, a pierwsza wizyta może się skończyć bólem szyi.
6. Bulwar nadmorski
Dawniej najbardziej reprezentatywna część miasta z widokiem na morze. Niestety posadzone drzewa i krzewy zasłaniają w tym momencie ten widok. Zaletą jest jednak to, iż chronią one od upałów. Nadmorski bulwar zaczyna się przy Ratuszu i ciągnie aż do pałacu Woroncowa.
To właśnie w połowie tego bulwaru znajdują się wcześniej wymienione schody Potiomkinowskie. Dodatkową atrakcją bulwaru są dawne wykopaliska pokryte szklanym dachem. Patrząc w dół można podziwiać zarysy dawnych osad.
7. Delfinarium w Odessie
Jak sama nazwa wskazuje w Delfinarium zobaczymy oczywiście delfiny, ale oprócz nich znajdują się tam również uchatki i lwy morskie. Można skorzystać z oferty pływania z delfinami czy przyjść na pokaz tych pięknych zwierząt. Prowadzone są tam również terapie dla dzieci.
8. Plaże w Odessie
Jak przystało na nadmorskie miasto, nie mogło tam zabraknąć plaż, które w dodatku są przepiękne. Najbliżej centrum leżą plaże Otrada i Lanzheron, jednak ta najbardziej popularna i najdroższa z plaż znajduje się w rejonie nazywanym odeskim Las Vegas.
Plaża Arkadia to nie tylko piasek, ale również deptak prowadzący w kierunku morza, a także wiele klubów, restauracji i gier.
9. Zakątek starej Odessy i Most Teściowej
Najbardziej malownicze miejsce Odessy i jedno z najczęściej fotografowanych zakątków. Warto na chwilę przysiąść na jednej z ławeczek i podziwiać piękne kadry jakimi są mostek, fontanna i otaczająca zieleń.
Teorii na temat „Mostu Teściowej” jest wiele, najbardziej znana głosi iż zięć wybudował ten most ponieważ lubił obiady teściowej a nie miał jak się przedostać na drugą stronę. Z mostu jeśli się dobrze przyjrzeć można w oddali dostrzec port.
10. Muzeum Bohaterskiej Obrony Odessy
Muzeum na świeżym powietrzu powstało aby upamiętnić walkę z Niemcami i Rumunią. Ogromne wrażenie robi prawdziwa łódź podwodna. Oprócz niej znajdują się tam m.in. pociąg pancerny, czołgi, haubice i armaty.
Miłośnikom militari spodoba się również stanowisko artyleryjskie z czasów obrony Odessy, jak również alejka z minami morskimi. Muzeum jest dość niewielkie, ale na pewno ciekawe i warte zobaczenia. Chociaż odwiedza je nieliczna ilość turystów, to na tych którzy je odwiedzili zrobiła niemałe wrażenie.