Europa

10 interesujących atrakcji w Odessie

Fot. Alexey M. / Wikipedia

Odessa, najpiękniejsze miasto na Ukrainie liczące sobie zaledwie 200 lat. Mówi się, że jest to Perełka Morza Czarnego, której zabytków mogą pozazdrościć większe i starsze miasta Europejskie. Miasto zyskuje coraz większą popularność, dzięki klimatowi którego nie da się podrobić oraz licznym uroczym zakątkom.

1. Słynne Schody Potiomkinowskie

Kiedy zaczynamy myśleć o Odessie, pierwsze co przychodzi do głowy to schody, które dzięki filmowi “Pancernik Potiomkin” stały się niezwykle popularne. To tak naprawdę symbol Odessy i klucz do historii tego miasta. Mogą się wydawać mało atrakcyjne, jednak kiedy ma się wiedzę o tym jak na nie patrzeć, zaczynają one nabierać zupełnie innego znaczenia.

Otóż patrząc na nie z dołu nie dostrzeżemy podestów między nimi, a patrząc z góry ma się wrażenie, że schody mają cały czas tę samą szerokość, a w rzeczywistości u podstawy są aż dwukrotnie szersze. U szczytu schodów znajduje się pomnik księcia Richelieu – pierwszego zarządcy miasta.

2. Opera w Odessie

Cenny zabytek Odessy i jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Europie. Opera robi wrażenie zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Można ją zwiedzać z wycieczką, ale żeby poczuć klimat tego miejsca najlepiej wybrać się na spektakl.

3. Deptak, Ulica Deribasowska

Najbardziej atrakcyjna i klimatyczna ulica Odessy. To właśnie tutaj toczy się życie tego miasta. Pełno tu restauracji, barów i sklepów, chętnie odwiedzanych przez mieszkańców i turystów. To tu znajduje się też słynny „Pasaż Odeski” – hotel i centrum handlowe w jednym.

Miłośników literatury zaciekawi zapewne fakt, iż w jednym z budynków mieszkał i tworzył w czasie zesłania Adam Mickiewicz. Powstała nawet tablica pamiątkowa upamiętniająca jego pobyt tutaj. To wtedy powstały słynne „Sonety odeskie”.

4. Sobór Przemienienia Pańskiego w Odessie

Przy placu kończącym ulicę Deribasowską, w samym sercu miasta, wznosi się największa cerkiew prawosławna w Odessie. Obecnie może pomieścić nawet 9 tysięcy osób. Uznawana za cenny zabytek miasta, szczyci się największym kompleksem dzwonów – posiada ich aż 23.

5. Hotel Pasaż

Przepiękny budynek ukazujący dawną świetność Odessy. Wchodzą do środka nasuwa się jedno słowo – przepych. Zanim jednak wejdzie się do hotelu najpierw trzeba przejść przez wewnętrzny dziedziniec w kształcie litery L. Niestety hotel jest nieczynny, a sklepów coraz mniej.

Warto jednak wybrać się tam dla samej architektury. Podziwiając kunsztowne rzeźby i ozdoby trzeba będzie zadrzeć głowę do góry by podziwiać wszystkie detale, a pierwsza wizyta może się skończyć bólem szyi.

6. Bulwar nadmorski

Dawniej najbardziej reprezentatywna część miasta z widokiem na morze. Niestety posadzone drzewa i krzewy zasłaniają w tym momencie ten widok. Zaletą jest jednak to, iż chronią one od upałów. Nadmorski bulwar zaczyna się przy Ratuszu i ciągnie aż do pałacu Woroncowa.

To właśnie w połowie tego bulwaru znajdują się wcześniej wymienione schody Potiomkinowskie. Dodatkową atrakcją bulwaru są dawne wykopaliska pokryte szklanym dachem. Patrząc w dół można podziwiać zarysy dawnych osad.

7. Delfinarium w Odessie

Jak sama nazwa wskazuje w Delfinarium zobaczymy oczywiście delfiny, ale oprócz nich znajdują się tam również uchatki i lwy morskie. Można skorzystać z oferty pływania z delfinami czy przyjść na pokaz tych pięknych zwierząt. Prowadzone są tam również terapie dla dzieci.

8. Plaże w Odessie

Jak przystało na nadmorskie miasto, nie mogło tam zabraknąć plaż, które w dodatku są przepiękne. Najbliżej centrum leżą plaże Otrada i Lanzheron, jednak ta najbardziej popularna i najdroższa z plaż znajduje się w rejonie nazywanym odeskim Las Vegas.

Plaża Arkadia to nie tylko piasek, ale również deptak prowadzący w kierunku morza, a także wiele klubów, restauracji i gier.

9. Zakątek starej Odessy i Most Teściowej

Najbardziej malownicze miejsce Odessy i jedno z najczęściej fotografowanych zakątków. Warto na chwilę przysiąść na jednej z ławeczek i podziwiać piękne kadry jakimi są mostek, fontanna i otaczająca zieleń.

Teorii na temat „Mostu Teściowej” jest wiele, najbardziej znana głosi iż zięć wybudował ten most ponieważ lubił obiady teściowej a nie miał jak się przedostać na drugą stronę. Z mostu jeśli się dobrze przyjrzeć można w oddali dostrzec port.

10. Muzeum Bohaterskiej Obrony Odessy

Muzeum na świeżym powietrzu powstało aby upamiętnić walkę z Niemcami i Rumunią. Ogromne wrażenie robi prawdziwa łódź podwodna. Oprócz niej znajdują się tam m.in. pociąg pancerny, czołgi, haubice i armaty.

Miłośnikom militari spodoba się również stanowisko artyleryjskie z czasów obrony Odessy, jak również alejka z minami morskimi. Muzeum jest dość niewielkie, ale na pewno ciekawe i warte zobaczenia. Chociaż odwiedza je nieliczna ilość turystów, to na tych którzy je odwiedzili zrobiła niemałe wrażenie.