Ciekawostki

10 interesujących atrakcji w Murzasiclu

Murzasicle to wieś podhalańska w Polsce, znajdująca się w powiecie tatrzańskim.

Należy do wyjątkowo malowniczych baz rekreacyjno-wypoczynkowych. Co roku odwiedzają ją ogromne ilości turystów, którzy uwielbiają polskie góry, trekking i aktywny wypoczynek.

Co warto wiedzieć o tej wsi?

1. Murzasicle

Wieś istnieje od 1630 roku. Jej nazwa pochodzi od połączenia nazwa „Mur” i „Zasichle”. Kiedy dwie miejscowości o tych nazwach się połączyły, powstała obecna nazwa. Według naukowców sama nazwa „sichla” oznaczała gesty las wśród pasterzy wołoskich.

2. Kościół NMP

Kościół NMP w Murzasichlu jest stosunkowo młody. Został wybudowany kilkadziesiąt lat temu, a o jego uroku świadczy przede wszystkim regioanlny styl.

3. Aktywny wypoczynek

Na terenie wsi można odnaleźć aż trzy różne trasy o rożnym stopniu trudności, które pozwolą wielbicielom aktywnego wypoczynku sprawdzić się w różnych warunkach. To doskonały pomysł na spacer, podczas którego można podziwiać bogatą faunę okolic.

4. Trasa Leśnych Skrzatów

Znajduje się tutaj również Trasa Leśnych Skrzatów, na której nie brakuje atrakcji w postaci zamku z kulkami, trampoliny czy dmuchanej zjeżdżalni. To świetny pomysł na pełen wrażeń dzień w przypadku rodzin z małymi dziećmi.

5. Trasy narciarskie

W okolicy znajduje się sporo tras narciarskich, dlatego fani tej dyscypliny sportowej z łatwością znajdą tereny odpowiadające osobistym potrzebom. Murzasichle to również świetna baza wypadowa dla tych, którzy chcą zwiedzać Zakopane. Ceny tutaj są znacznie niższe niż w popularniejszej miejscowości.

6. Kuligi

Zimą we wsi odbywają się kuligi, jazdy skuterami i przejażdżki quadami. W związku miejscowość jest równie atrakcyjna w okresie letnim, jak i zimowym.

7. Arteria wsi

Ulica Sąderska jest główną arterią wsi, gdzie skupione zostały najważniejsze obiekty i instytucje wiejskie. To tutaj można również znaleźć regionalne knajpki, w których serwowane są lokalne przysmaki, takie jak grillowane oscypki z żurawiną czy kwaśnica.

8. Stacja Narciarska

Stacja Narciarska Budzowy Wierch Wyciąg u Kuby ma w swojej ofercie wyciąg orczykowy oraz trasę zjazdową o długości 350 metrów. Znajduje się tutaj również wypożyczalnia markowego sprzętu narciarskiego.

9. Park Linowy Modrzewiowy Bór

Park Linowy Modrzewiowy Bór to kompleks, który może zapewnić masę przygód całym rodzinom, a zwłaszcza dzieciom w różnym wieku. Znajduje się w pięknym gaju i jest wyposażony w trzy trasy o różnej wysokości i stopniu trudności.

10. Rusinowa Polana

Niedaleko Murzasichla znajduje się Rusinowa Polana. To świetne miejsce na odpoczynek po wyczerpującym spacerze, a także jedna a najczęściej fotografowanych polan w Polsce. Ze względu na malownicze położenie Rusinowa Polana bardzo często wykorzystywana jest jako naturalne tło do sesji ślubnych.