Ciekawostki

10 interesujących atrakcji w Głuchołazach

Głuchołazy to miasto w województwie opolskim nad rzeką Biała Głuchołaska.

Historycznie położone na Dolnym Śląsku, na styku Gór Opawskich, Przedgórza Paczkowskiego i Płaskowyżu Głubczyckiego.

Przyciąga do siebie nie tylko miłośników górskich wędrówek, a każdego roku turystów jest coraz więcej.

1. Rynek w Głuchołazach

Rynek w Głuchołazach o wymiarach 125 na 75 metrów jest jednym z największych na Śląsku. Przechadzając się po nim, można podziwiać kamienice z XIX wieku, zobaczyć pomnik lamy czy też nadepnąć na kozła, który „wpasował się” w kostkę brukową Rynku.

2. Kościół świętego Wawrzyńca

Najstarszym zabytkiem miasta jest kościół świętego Wawrzyńca, o którym wzmianki pochodzą z 1285 roku. Jego obecny barokowy wygląd to dzieło przebudowy z lat 1729-1731. Wchodząc do środka, można zobaczyć każdy z dziewięciu ołtarzy, w tym neobarokowy wraz z figurą patrona.

3. Mury miejskie

Mury miejskie i wieża Bramy Głównej to pozostałości po XV-wiecznej fortyfikacji. Obecnie wieża stanowi punkt widowiskowy, a na jej szczyt prowadzi 105 drewnianych stopni.

4. Park Zdrojowy

Park Zdrojowy to kilkanaście hektarów terenu, po którym można spacerować. Chętni spacerowicze zastaną w nim ławeczki, altany i place zabaw, jak również amfiteatr, w którym w okresie letnim organizowane są różne imprezy.

5. Tężnia solankowa

Tężnia solankowa w Głuchołazach jest drugą po tężni w Ciechocinku najwyższą tężnią w Europie – ma wysokość 15 metrów. Tężnia połączona jest z wieżą widokową, ma sześć poziomów, a wykonana została z drzewa modrzewiowego i gałązek tarniny. Pozostaje nieczynna w okresie zimowym.

6. Szlak Złotych Górników

Głuchołazy były znane z wydobycia złota, obecnie znajdują się na Szlaku Złotych Górników – siedmiokilometrowej trasie, po której wędrówka zajmuje do trzech godzin i pozwala zobaczyć między innymi Żegnalce, najsłynniejsze źródło w mieście.

7. Neogotycka kaplica świętej Anny

Neogotycka kaplica świętej Anny wzniesiona jest na skalnym urwisku – Wiszącej Skale. Urwisko ma 10 metrów i stanowi pamiątkę po dawnym kamieniołomie.

8. Na Przedniej Kopie

Na Przedniej Kopie, na wysokości 496 metrów nad poziomem morza, znajduje się schronisko i wieża widokowa, do której zmierzają nie tylko mieszkańcy Głuchołaz, ale również liczni turyści.

9. Biskupia Kopa

Będąc w Głuchołazach, warto wejść na Biskupią Kopę – najwyższy szczyt Gór Opawskich. Liczy sobie 890 metrów nad poziomem morza, a widoki z niego są niezapomniane.

10. Uzdrowisko

Głuchołazy nosiło kiedy miano uzdrowiska, z tamtych czasów ostały się domy zdrojowe, które wciąż można podziwiać.