10 fascynujących ciekawostek w Złotym Potoku

Złoty Potok to miejscowość, będąca perłą północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Jest pięknie położona w województwie śląskim, w górnym odcinku doliny Wiercicy.Dzięki takiemu położeniu tłumnie zjeżdżają tu turyści z różnych zakątków Polski.

Co ich przyciąga do tej miejscowości?

1. Złoty Potok

W Złotym Potoku możemy do dziś zauważyć ślady Zygmunta Krasińskiego, wybitnego polskiego poety epoki romantyzmu, zaliczanego do trójcy najważniejszych wieszczów narodowych. Odwiedził wraz z rodziną tutaj swojego ojca Wincentego Krasińskiego.

Podobno zakochał się niezwykłym krajobrazie tego miejsca. Niestety opuścił je na na zawsze po kilku miesiącach, gdy zmarła jego 4-letnia córeczka Elżbietka.

2. Karsiński

Zanim wyjechał Karsiński nazwał kilka miejsc, które do dziś figurują pod tymi nazwami : źródła Elżbieta i Zygmunt – imiona ich dzieci – dają początek Wiercicy, a jeden z najpiękniejszych stawów nosi dzięki niemu nazwę Sen Nocy Letniej.

3. Dworek Krasińskich

W Złotym Potoku do dziś stoi Dworek Krasińskich, gdzie mieszkał poeta z rodziną. OD 2008 roku to siedziba Muzeum Regionalnego im. Zygmunta Krasińskiego.

4. Krzyż z herbem rodowym Krasińskich

Na jednym z ostańców skalnych stoi żeliwny krzyż z herbem rodowym Krasińskich. Postawiono go na pamiątkę zrywu kościuszkowskiego. Herb kazał wykuć Wincenty Krasiński.

5. Warownia grodziskowa

Za Skałą z Krzyżem znajdują się szczątki warowni grodziskowej z okresu VII-XII wiek. Był to skalny gród dobrze umocniony. Wiadomo, że jego mieszkańcy czcili słowiańskiego boga Światowita.

6. Święto Pstrąga

W sierpniu w Złotym Potoku odbywa się plenerowa impreza – Święto Pstrąga. Najważniejszym punktem jest degustacja pstrąga i różnych nalewek.

7. Jurajskie Lato Filmowe

W lipcu do Złotego Potoku przyjeżdżają miłośnicy kina. Odbywa się wtedy Jurajskie Lato Filmowe. Impreza plenerowa podczas którego na błoniach koło Stawu Amerykan rozkładany jest telebim. Organizowane są również spotkania z aktorami czy zloty zabytkowy samochodów.

8. Rezerwat Parkowe

Rezerwat Parkowe to fantastyczne miejsce by pieszo lub na rowerach podziwiać krajobraz krystalicznych źródeł i niezwykłych ostańców skalnych jak Brama Twardowskiego czy Diabelskie Mosty.

9. Wypławek alpejski

W Rezerwacie Parkowym można zobaczyć wypławka alpejskiego – jeden z reliktów po epoce lodowcowej.

10. Źródło Spełnionych Marzeń

Przy stawie Sen Nocy Letniej bije Źródło Spełnionych Marzeń. Podobno spróbowanie jego wody i rzucenie za siebie zielonym kamieniem – dość pospolitym w tych okolicach – sprawia, że marzenia się spełniają.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.