Ciekawostki

10 fascynujących ciekawostek w Złotym Potoku

Staw Amerykan w Złotym Potoku | Fot. Frees / Wikipedia

Złoty Potok to miejscowość, będąca perłą północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jest pięknie położona w województwie śląskim, w górnym odcinku doliny Wiercicy. Dzięki takiemu położeniu tłumnie zjeżdżają tu turyści z różnych zakątków Polski. Co ich przyciąga do tej miejscowości?

1. Ślady Zygmunta Krasińskiego

W Złotym Potoku możemy do dziś zauważyć ślady Zygmunta Krasińskiego, wybitnego polskiego poety epoki romantyzmu, zaliczanego do trójcy najważniejszych wieszczów narodowych. Odwiedził wraz z rodziną tutaj swojego ojca Wincentego Krasińskiego.

Podobno zakochał się niezwykłym krajobrazie tego miejsca. Niestety opuścił je na zawsze po kilku miesiącach, gdy zmarła jego 4-letnia córeczka Elżbietka.

2. Święto Pstrąga

W sierpniu w Złotym Potoku odbywa się plenerowa impreza – Święto Pstrąga. Najważniejszym punktem jest degustacja pstrąga i różnych nalewek.

3. Nazwy po Karsińskich

Zanim wyjechał Karsiński, nazwał kilka miejsc, które do dziś figurują pod tymi nazwami: źródła Elżbieta i Zygmunt – imiona ich dzieci – dają początek Wiercicy, a jeden z najpiękniejszych stawów nosi dzięki niemu nazwę Sen Nocy Letniej.

4. Warownia grodziskowa

Za Skałą z Krzyżem znajdują się szczątki warowni grodziskowej z okresu VII-XII wiek. Był to skalny gród dobrze umocniony. Wiadomo, że jego mieszkańcy czcili słowiańskiego boga Światowita.

5. Dworek Krasińskich

W Złotym Potoku do dziś stoi Dworek Krasińskich, gdzie mieszkał poeta z rodziną. OD 2008 roku to siedziba Muzeum Regionalnego im. Zygmunta Krasińskiego.

6. Jurajskie Lato Filmowe

W lipcu do Złotego Potoku przyjeżdżają miłośnicy kina. Odbywa się wtedy Jurajskie Lato Filmowe. Impreza plenerowa podczas którego na błoniach koło Stawu Amerykan rozkładany jest telebim. Organizowane są również spotkania z aktorami czy zloty zabytkowy samochodów.

7. Krzyż z herbem rodowym Krasińskich

Na jednym z ostańców skalnych stoi żeliwny krzyż z herbem rodowym Krasińskich. Postawiono go na pamiątkę zrywu kościuszkowskiego. Herb kazał wykuć Wincenty Krasiński.

8. Rezerwat Parkowe

Rezerwat Parkowe to fantastyczne miejsce by pieszo lub na rowerach podziwiać krajobraz krystalicznych źródeł i niezwykłych ostańców skalnych jak Brama Twardowskiego czy Diabelskie Mosty.

9. Wypławek alpejski

W Rezerwacie Parkowym można zobaczyć wypławka alpejskiego – jeden z reliktów po epoce lodowcowej.

10. Źródło Spełnionych Marzeń

Przy stawie Sen Nocy Letniej bije Źródło Spełnionych Marzeń. Podobno spróbowanie jego wody i rzucenie za siebie zielonym kamieniem – dość pospolitym w tych okolicach – sprawia, że marzenia się spełniają.