Ciekawostki

10 fascynujących ciekawostek w Rewie

fot. Tsca / Wikipedia

Rewa – wieś położona w województwie pomorskim, w powiecie puckim, nad Zatoką Pucką.

Zamieszkuje ją ponad 900 osób.

1. Rewa

Pierwsza wzmianka o miejscowości pojawiła się w 1589 r. Osada ta nazywała się wówczas Riffe. Nazwa Rewa została nadana w 1772 r.

2. Nazwa wsi

Nazwa Rewa wywodzi się od rewy, czyli piaszczystego wału, który tworzy płyciznę. W tym przypadku rozciąga się on od tzw. Cypla Rewskiego do Mierzei Helskiej.

3. Cypel Rewski

Cypel Rewski jest częścią wspomnianego wału, którego powierzchnia wyłania się ponad lustro wody. Lokalni mieszkańcy nazywają go Szperkiem lub Szpyrkiem. Po jednej jego stronie woda jest cieplejsza i spokojniejsza, natomiast po drugiej zimniejsza i bardziej wzburzona.

4. Marsz Śledzia

Od 2002 r. po Cyplu Rewskim i jego przedłużeniu, Rybitwiej Mieliźnie, odbywa się Marsz Śledzia. Jego uczestnicy idą piaszczystym wałem z Rewy do Kuźnicy. Trasa wynosi ok. 12 km.

5. Kultura rzucewska

Na terenie Rewy odkryto pozostałości kultury rzucewskiej, która rozwijała się tu na przełomie III i II tysiąclecia p.n.e. Wyróżnikiem tej kultury była obróbka bursztynu.

6. Aleja Zasłużonych Ludzi Morza

W 2004 r. w Rewie powstała Aleja Zasłużonych Ludzi Morza. Ma ona postać tablic wmurowanych w chodnik. Wśród osób wyróżnionych do tej pory znajdują się m. in. gen. Józef Haller, Klemens Długi, Jan Leszczyński, kpt. żeglugi wielkiej Zbigniew vel Zygmunt Deyczakowski, Mamert Stankiewicz czy Antoni Hryniewicki. Na końcu alei znajduje się krzyż poświęcony ofiarom morza.

7. Rezerwat przyrody

Od Rewy aż do Mechelinek rozciąga się rezerwat przyrody „Mechelińskie Łąki”, który wchodzi w skład Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Na jego terenie chronione są rzadkie gatunki ptaków wodnych i błotnych, słonorośla oraz takie rośliny jak mikołajek nadmorski.

8. Kąpieliska

Na terenie Rewy wytyczone są dwa kąpieliska, Rewa Północ i Rewa Południe. Każde z nich ma długość ok. 100 m. Wzdłuż brzegu, na długości 4 km ciągnie się żwirowa plaża o szerokości ok. 50 m.

9. XX-lecie międzywojenne

W XX-leciu międzywojennym we flocie Polsko-Brytyjskiego Towarzystwa Okrętowego pływał parowiec, któremu nadano imię „Rewa” na cześć owej miejscowości, która słynęła z tego, że pochodzili z niej doskonali marynarze.

25-letni wówczas statek został odkupiony od Ellerman & Wilson Line. W 1934 r. jednostka została zezłomowana.

10.Sporty wodne

Ze względu na warunki panujące nad Cyplem Rewskim stanowi on idealne miejsce dla amatorów windsurfingu, kitesurfingu oraz żeglarstwa. W każdym sezonie zbiera się tu mnóstwo wielbicieli sportów wodnych, zarówno zawodowców jak i amatorów.