Ciekawostki

10 fascynujących ciekawostek o zamku Czocha

Zamek Czocha to obronny zamek graniczny, który znajduje się w miejscowości Sucha.

Należy do najpopularniejszych zamków w Polsce, który tłumnie odwiedzają turyści z różnych stron świata, a przede wszystkim wielbiciele średniowiecznych budowli. Co warto o nim wiedzieć?

Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Zamek Czocha

Zamek powstał w XII wieku jako warownia na pograniczy śląsko-łużyckim.

2. Wacław I z dynastii Przemyślidów

Inicjatorem budowy zamku był król czeski Wacław I z dynastii Przemyślidów. W drugiej połowie XIII wieku zamek został darowany biskupowi miśnieńskiemu i na przestrzeni lat jeszcze wiele razy zmieniał właściciela.

3. Ernsta Gutschowa

W 1909 roku zamek został odkupiony przez Ernsta Gutschowa, który był producentem wyrobów tytoniowych z Drezna. Przebudowa według jego planów doprowadziła do zniszczenia wielu najstarszych fragmentów budowli.

4. Drezdeński przedsiębiorca

Drezdeński przedsiębiorca mieszkał na zamku aż do 1945 roku. Opuścił do, zostawiając na zamku najcenniejsze elementy wyposażenia o dużym znaczeniu historycznym.

5. Niemieccy szyfranci

Przypuszcza się, że pod koniec drugiej wojny światowej na zamku swoją siedzibę mieli niemieccy szyfranci. Po przegranej Niemców zamek był wielokrotnie rabowany przez żołnierzy Armii Czerwonej.

6. Skarby

W 1946 roku bibliotekarka zamkowa oraz burmistrz Leśnej mieli odkryć na zamku schowek, w którym znajdowały się największe skarby. Były wśród nich na przykład insygnia koronacyjne Romanowów, popiersia carów i dziesiątki ikon. To ten duet długo oskarżało się o największą kradzież mienia na zamku. Dziś wiele osób podważa tę teorię, zwłaszcza, że część rzeczy znalazła się w Warszawie.

7. Dom dla greckich uchodźców

W czasach powojennych zamek stał się na jakiś czas domem dla greckich uchodźców. Fakt, że trzymali w komnatach zwierzęta gospodarskie sprawił, że zamek został wewnątrz bardzo zniszczony.

8. Wojskowy Dom Wczasowy

Od 1952 roku zamek przestał występować na mapach. Działo się tak, ponieważ stworzono tutaj Wojskowy Dom Wczasowy o tajnym charakterze.

9. Wydarzenia kulturalne

Od lat dziewięćdziesiątych na terenie zamku odbywają się różne wydarzenia kulturalne, a także tematyczne zajęcia i warsztaty dla dzieci.

10. Zabudowania zamku

Zabudowania zamku zostały wielokrotnie wykorzystane jako scenografia przez twórców filmowych. Można je podziwiać w filmie „Wiedźmin”, „Dolina szczęścia” oraz „Gdzie jest generał”.