Ciekawostki

10 fascynujących ciekawostek o Peryklesie

fot. Copy of Cresilas – Marie-Lan Nguyen / Wikipedia

Perykles cieszył się pełnią władzy jednak to on zasłużył się jako twórca ateńskiej demokracji.

Czego jeszcze dokonał?

1. Arystokratyczna rodzina

Urodził się w 480 r p.n.e. Pochodził ze znakomitej arystokratycznej rodziny.

2. Śmierć Efialtesa

Po śmierci Efialtesa stał się samodzielnym przywódcą. O władzę ubiegał się również Kimon, nieco zamożniejszy od niego polityk. Perykles wprowadził „stypendium” dla ubogich obywateli za każdy dzień poświęcony sprawom państwa.

Oczywiście płacił za to ze skarbu państwa, nie z własnej kieszeni. Dziś to prawo jest bardzo powszechne w polityce. W 461 r p.n.e Kimon został wygnany, a Perykles mógł cieszyć się pełnią władzy.

3. Perykles

Perykles wprowadził prawo o obywatelstwie w Atenach. Obywatelem mogła być tylko osoba, której oboje rodziców pochodziło z Aten.

4. Obywatel Aten

Każdy obywatel Aten mógł brać udział w życiu publicznym.

5. Partenon

Z jego rozkazu wybudowano Partenon. Można go podziwiać do dziś.

6. Ukochana Peryklesa

Ukochana Peryklesa miała na imię Aspazja. Pochodziła z Miletu (miasta w Azji Mniejszej). ponoć była heterą, piękną, inteligentną i niezwykle wpływową. Dla niej Perykles się rozwiódł. Urodziła mu dwóch synów. Każdego dnia publicznie całował ją na powitanie i pożegnanie, co wtedy było raczej zjawiskiem niespotykanym.

7. Aspazja

Aspazja namówiła Peryklesa, by zorganizował zbrojną interwencję (440 r. p.n.e.) przeciw bitwie Samos. Po roku wojna zakończyła się zwycięstwem Ateńczyków. Samos musiało zburzyć mury, rozbroić się oraz zapłacić Atenom sporo pieniędzy, a także wprowadzić ustrój demokratyczny.

8. Spokojne usposobienie

Perykles był człowiekiem o spokojnym usposobieniu. Znana jest anegdota o człowieku, który cały dzień chodził za nim i mu złorzeczył. Perykles jednak nie tylko się nie obraził, ale także rozkazał swojemu słudze bezpiecznie odprowadzić mężczyznę do domu.

9.Ewakuacja ludności

Podczas walk ze Spartą ewakuował znaczną część mieszkańców do umocnionych fortyfikacji. Jednak przeludnienie miast poskutkowało wybuchem epidemii, która zabiła jedną czwartą mieszkańców, była również przyczyną śmierci Peryklesa.

10. Uroda

Urodą podobno nie grzeszył. Miał mocno zdeformowaną czaszkę, z tego powodu przeciwnicy nazywali go „cebulogłowym”. Perykles pozwalał zatem tworzyć swoje podobizny wyłącznie z hełmem na głowie.