Ciekawostki

10 Fascynujących ciekawostek o Gronostajach

Gronostaj to ssak drapieżny z rodziny łasicowatych, którego ciało może mierzyć do 30 centymetrów długości.

Występuje w Azji, Ameryce Północnej, Nowej Zelandii i w Europie, w tym w całej Polsce.

Co warto o nim wiedzieć?

1 Gronostaje

Gronostaje zmieniają swoje ubarwienie w zależności od pory roku. W okresie letnim jego sierść na grzbiecie ma ciemnobrązowy kolor, a na brzuchu kremowo-biały. Z kolei w okresie zimowym sierść gronostaja jest biała, poza ogonkiem, który pozostaje czarny.

2. Żywią się

Gronostaje żywią się przede wszystkim owadami, kręgowcami i mięczakami. Zimą zdarza im się również atakować zające i ptaki. Polują głównie w nocy.

3. Zwinne i szybkie

Gronostaje są bardzo zwinne i szybkie, dlatego zazwyczaj udaje im się uniknąć zagrożenia. Jeśli jednak zostaną zaatakowane, mogą bronić się za pomocą ostrych kłów i pazurów.

4. Ruja

Ruja u samiczek trwa w lutym i marcu, a po siedemdziesięciu dniach samica rodzi od trzech do osiemnastu młodych. Małe gronostaje przez jakieś dziesięć dni pozostają ślepe.

5. Młode są karmione

Młode są karmione przez matkę około dwóch miesięcy. W tym okresie są zupełnie od niej zależne i spędzają czas w specjalnie zbudowanym z sierści i mchu gnieździe.

6.Tłuszcz

Gronostaje nie mają w organizmie dużo zmagazynowanego tłuszczu, dlatego muszą bardzo często jeść.

7. Zimowe futro

zimowe futro gronostajów jest wykorzystywane jako jeden z elementów peleryny rektorów, która jest zakładana podczas ważnych uroczystości.

8. Najsłynniejszym gronostajem

Najsłynniejszym gronostajem w historii jest zwierzątko uwiecznione na obrazie Leonarda da Vinci pod tytułem „Dama z gronostajem”. Obraz powstał w drugiej połowie XV wieku i znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz przedstawia Cecylię Gallerani, czyli kochankę Ludovica Sforzy, a gronostaj był nawiązaniem do jego godła, kawalera Orderu Gronostaja.

9. Drapieżniki naziemne

Gronostaje są drapieżnikami naziemnymi, ale potrafią również doskonale się wspinać, a nawet pływać.

10. Dojrzałość płciowa

Gronostaje osiągają dojrzałość płciową na różnych etapach swojego życia. Samice są gotowe do rozmnażania już po upływie drugiego miesiąca życia, natomiast samce dopiero po roku.