10 Fascynujących ciekawostek o Gronostajach

Gronostaj to ssak drapieżny z rodziny łasicowatych, którego ciało może mierzyć do 30 centymetrów długości.

Występuje w Azji, Ameryce Północnej, Nowej Zelandii i w Europie, w tym w całej Polsce.

Co warto o nim wiedzieć?

1 Gronostaje

Gronostaje zmieniają swoje ubarwienie w zależności od pory roku. W okresie letnim jego sierść na grzbiecie ma ciemnobrązowy kolor, a na brzuchu kremowo-biały. Z kolei w okresie zimowym sierść gronostaja jest biała, poza ogonkiem, który pozostaje czarny.

2. Żywią się

Gronostaje żywią się przede wszystkim owadami, kręgowcami i mięczakami. Zimą zdarza im się również atakować zające i ptaki. Polują głównie w nocy.

3. Zwinne i szybkie

Gronostaje są bardzo zwinne i szybkie, dlatego zazwyczaj udaje im się uniknąć zagrożenia. Jeśli jednak zostaną zaatakowane, mogą bronić się za pomocą ostrych kłów i pazurów.

4. Ruja

Ruja u samiczek trwa w lutym i marcu, a po siedemdziesięciu dniach samica rodzi od trzech do osiemnastu młodych. Małe gronostaje przez jakieś dziesięć dni pozostają ślepe.

5. Młode są karmione

Młode są karmione przez matkę około dwóch miesięcy. W tym okresie są zupełnie od niej zależne i spędzają czas w specjalnie zbudowanym z sierści i mchu gnieździe.

6.Tłuszcz

Gronostaje nie mają w organizmie dużo zmagazynowanego tłuszczu, dlatego muszą bardzo często jeść.

7. Zimowe futro

zimowe futro gronostajów jest wykorzystywane jako jeden z elementów peleryny rektorów, która jest zakładana podczas ważnych uroczystości.

8. Najsłynniejszym gronostajem

Najsłynniejszym gronostajem w historii jest zwierzątko uwiecznione na obrazie Leonarda da Vinci pod tytułem „Dama z gronostajem”. Obraz powstał w drugiej połowie XV wieku i znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie. Obraz przedstawia Cecylię Gallerani, czyli kochankę Ludovica Sforzy, a gronostaj był nawiązaniem do jego godła, kawalera Orderu Gronostaja.

9. Drapieżniki naziemne

Gronostaje są drapieżnikami naziemnymi, ale potrafią również doskonale się wspinać, a nawet pływać.

10. Dojrzałość płciowa

Gronostaje osiągają dojrzałość płciową na różnych etapach swojego życia. Samice są gotowe do rozmnażania już po upływie drugiego miesiąca życia, natomiast samce dopiero po roku.

Oceń artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.