Ciekawostki

10 fascynujących atrakcji w Harrachowie

Harrachov to miasto na północy Czech położone w Karkonoszach na terenie kraju libereckiego.

Ze względu na malownicze widoki i szereg atrakcji dla ludzi lubiących katywny wypoczynek i nie tylko, jest to znana miejscowość turystyczna.

Oto kilka ciekawostek na temat miasta.

1. Harrachov

Historia Harrachova sięga XVII wieku, a w XVIII wieku miasto otrzymało nazwę na cześć rodu szlacheckiego z Dolnej Austrii, Harrachów. W mieście od trzystu lat produkuje się szkło.

2. Potężna wichura

W 1925 w mieście wielkich zniszczeń dokonała potężna wichura. Cztery lata później z okazji dziesiątej rocznicy powstania Czechosłowacji posadzono tutaj modrzewie, które ułożono w kształt liczby 10 o wysokości stu metrów. Są one doskonale widoczne z przeciwległego kopca.

3. Čerťák

Najważniejszym i najsłynniejszym elementem miasta jest kompleks skoczni narciarskich Čerťák, który został zbudowany na zboczu Čertovej hory. W mieście funkcjonuje obecnie osiem skoczni.

4. Pavel Ploc

W Harrachovie swoją szkołę skoczków narciarskich ma Pavel Ploc, czeski skoczek narciarski, dwukrotny medalista olimpijski, polityk i trener.

5. Huta szkła

W mieście znajduje się również udostępniona do zwiedzania huta szkła, gdzie można zobaczyć zabytkowe urządzenie do szlifowania szkła, którą napędzają przekładnie i turbiny wodne.

6. Muzeum Górnictwa

Wielbiciele historii z pewnością docenią możliwość odwiedzenia Muzeum Górnictwa, Muzeum Szkła, Muzeum Narciarstwa czy należące do Karkonoskiego Parku Narodowego muzeum „Šindelka”.

7. Hrabia Jan Harrach

Turyści odwiedzający Harrachov mogą tutaj wybrać się na spacer ścieżką edukacyjną hrabiego Jana Harracha, która jest poświęcona pszczelarstwu.

8. Wodospad Mumlawy

Wodospad Mumlawy w Harrachowie jest naj potężniejszym wodospadem w okolicy pod względem ilości wody. Wpada ona do koryta o głębokości 10 metrów. W pobliżu znajduje się dawna leśniczówka, w której dziś funkcjonuje restauracja.

9. Kolej zębata

Jedną z atrakcji miasta jest kolej zębata między Tanvaldem a Harrachovem, którą uznano za narodowy zabytek techniki. W dawnych czasach stanowiła ona bardzo ważne połączenie między Polską a Czechami.

10. Kościół św. Wacława

Warto odwiedzić kościół św. Wacława. Budowlę wzniesiono w latach dwudziestych XIX wieku. W środku znajduje się ołtarz z 1864 roku oraz żyrandol z 1828 roku.